Kamu Sen eski Başkanı İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Manipüle edilen enflasyon rakamları ile zam verilen memur ve emekli maaşları tüm girdi ve diğer artışlar karşısında tarihin en düşük alım gücüne düştü” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Temmuzda enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız. Memurlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü yine tutacağız" açıklamasından sonra gözler memura temmuz ayında yapılması beklenen zamma çevrildi. Memura yapılacak zammı ve 14 Mayıs seçimlerini geçmişte Kamu Sen Başkanlığı yapmış İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’a sorduk. Koncuk’un sorulara yanıtları şöyle:

“Ekonomik kayıpların sebebi Türkiye’nin ekonomik gerçekleri ile örtüşmeyen TÜİK enflasyonudur”

Türkiye Kamu Sen Başkanlığı görevini yürütmüştünüz. Şu an memurların aldığı maaşlar hakkında ne söylemek istersiniz? Memurlar hak ettikleri ücreti alabiliyorlar mı?

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

Sendikalar günah keçisi olmasın Sendikalar günah keçisi olmasın

“Memurlar ve emekliler aslında 2018 Genel Seçimlerimden bugüne çok ciddi ekonomik kayıp yaşadılar. Bunun en temel sebebi Türkiye’nin ekonomik gerçekleri ile örtüşmeyen TÜİK enflasyonudur. Manipüle edilen enflasyon rakamları ile zam verilen memur ve emekli maaşları tüm girdi ve diğer artışlar karşısında tarihin en düşük alım gücüne düştü maalesef. Birçok kalemde son iki yılda yüzde 400-500 oranında artış yaşanırken memur ve emekliler son derece komik zam artışı alabildiler. Bu durumu düzeltmek için, bugün yüzde 100 bile zam yapmak yeterli olmayacaktır. Türk-İş’in Nisan 2023 tarihindeki açıklamasına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33 bin 15 TL olmuştur. Bu rakam karşısında asgari ücret 8500 TL, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL, ortalama memur maaşı 11 bin TL’dir. Dolayısıyla ilk hedefimizin çalışanlar ve emekli maaşını yoksulluk sınırı seviyesine çıkarmak ve devamında yapılan işin önemi ve özelliğine göre ilave artışlar yapmak olmalıdır. 

elipshaber.com