Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 Mayıs'ta HAK-İŞ Konfederasyonunun 15. Olağan Genel Kurulu’nda en düşük memur maaşına ilişkin olarak yaptığı açıklama şu şekildedir:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerinde memurların maaş düzenlemesi olduğunu, yasaya göre memurların maaş artış oranlarının ocak ve temmuz ayında belirlendiğini söyledi.

Memura verilen maaş zamlarında enflasyon farkına ilave olarak refah payı artışını getirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce böyle bir uygulamanın bulunmadığını kaydetti.

Sene başında kamu görevlilerinin maaşlarına yüzde 13,5 oranında refah payı ilave ederek toplamda yüzde 30 oranında zam yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002'de 392 lira olan en düşük memur maaşının reel olarak yüzde 136 artışta yaklaşık 12 bin liraya çıkarıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temmuzda bir adım daha atacaklarını bildirerek, "En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak. Bakanımıza, yasal tarih olan temmuz ayına kadar bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatları verdim" şeklinde konuştu."

Haber linki: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/147133/-en-dusuk-memur-maasi-22-bin-lirayi-bulacak-#:~:

En düşük memur maaşı konusunda Erdoğan neler söyledi

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Yukarıda yer verilen açıklamayı açacak olursak;

1- En düşük memur maaşı, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak

2- Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük memur maaşı yine 15 bin liraya çıkarılacak

3- En düşük memur maaşı 15 bin lira yapıldıktan sonra üstüne enflasyon ve refah payı eklenerek 22 bin lira yapılacak

4- Memur maaşlarındaki bu artışlar otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak

Memur sendikalarının yeni hükümetten talepleri neler? Memur sendikalarının yeni hükümetten talepleri neler?

5- Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e yasal tarih olan temmuz ayına kadar bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimat verildi.

6- İletişim Başkanlığı 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, 22 bin TL'nin brüt değil net olduğunu belirtmişti.

Not: Şuan en düşük memur aylığı 12 bin lira civarındadır. Bu aylığın yüzde 83 oranında artırılarak 22 bin liraya yükseltilmesi çok zor görünmektedir. Ancak 24 yıldır hayata geçirilemeyen EYT düzenlemesi ve yine yıllardır yapılmayan 3600 ek gösterge düzenlemesi Bakan Vedat Bilgin döneminde hayata geçirildi. Bu bağlamda, bu vaadin de hayata geçirilip geçirilemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Gazete Memur