2022 yılının sonuna yaklaşıyoruz. Hali hazırda asgari ücretteki artışın ne kadar olacağına dair görüşmeler devam ediyor.

Asgari ücretteki artış memur maaşlarına yapılacak zam konusunda belirleyici olacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati bir gazeteye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştır

"Asgari ücretliye de, memura da, emekliye de ne verilse haklarıdır. Dar gelirliye, fakir fukaraya vermek bereket getirir. "

Memur Ek Zam İstiyor Hükümet Direniyor Memur Ek Zam İstiyor Hükümet Direniyor

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Ancak bu türden açıklamalar hiçbir anlam ifade etmemektedir. Hesaplamaya göre, Aralık ayında yüzde 3 enflasyon çıkarsa memurun 1 Ocak 2023'te alabileceği zam yüzde 18,55 olacaktır.

Gerçek enflasyonun yüzde 100'ü aştığı, TÜİK'in açıkladığı enflasyonun gerçeklik değerinin olmadığı düşünüldüğünde yüzde 18,55 oranındaki bir artış çok az olacaktır.

Daha önce yine de yer aldığı üzere personel ödenekleri 2023 için yüzde 60 oranında artırılmıştır. Bu artışın bir kısmı Temmuz ayındaki zam için kullanılacaktır.

Bakan Nebati, gazeteye yaptığı açıklamada "Enflasyonda baz etkisiyle gerileme mayıs ayına kadar sürecek. Ondan sonra da zaten geleneksel yaz mevsimi rahatlaması söz konusu olacak. Gıda ürünleri fiyatlarının enflasyona etkisinde negatife bile geçebiliriz." demiş olup, eğer yaptığı öngörüde olduğu gibi Haziran ayından sonra negatif faiz oluşacaksa o zaman ödeneğin büyük bir kısmı Ocak ayında kullanılabilir.

Ocak ayında yapılacak yüzde 50 zam dahi memurlar tarafından düşük bulunacak olup, Bakan Nebati'nin bu konuda daha net bir açıklama yapması gerekmektedir.
gazetememur

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ