Akın, “Eğitim çalışanları yalnız değildir. Yetkili sendikanın bu duruma sessiz kalması bizim de sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Yaşanan bütün bu süreçleri yakından takip ettiğimiz bilinmelidir. Siz Eğitim çalışanlarımızın hakkını alıncaya kadar da devam edecektir. Yaşanan gelişmelere bakarak ve sizden gelen yoğun tepkiler üzerine her türlü eylem kararı da almaktan çekinmeyeceğimizi söylemek isteriz. Eğitim çalışanlarının hakkını alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında geçtiğimiz günlerde yapılan banka promosyon ihalesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Müdürlüğü promosyon anlaşması yapılamadı Milli Eğitim Müdürlüğü promosyon anlaşması yapılamadı

Akın açıklamasında şunları söyledi;

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

“Değerli Eğitim Çalışanları… Bilindiği üzere 20.02.2023 tarihinde feshedilen banka promosyon ihalesi milli eğitim binasında maalesef tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Bu durum ile ilgili siz değerli eğitim çalışanlarına sendikamız olarak bazı açıklamalar yapma zorunluluğu olduğunu düşünmekteyiz. Bilindiği üzere Mart 2022 tarihinde Yapı Kredi bankası ile 3 yıllığına 8900 TL tutar ile anlaşılmış, ve yine gelişen ekonomik koşullar sebebi ile geçtiğimiz günlerde bu ihale feshedilmiştir. Bu yapılan işlemlerde sendikamızın herhangi bir dahili olmadığı gibi yapılan bütün süreçte sadece yetkili sendika olan EĞİTİM BİR SEN bulunmuştur. Yani imza atan komisyonda da yetkili sendika bulunmuş, yapılan sözleşme detaylarını da aynı şekilde yetkili sendika imza altına almıştır. Fesih durumunda yapılacak olan cezalı geri ödeme (11000 TL)konusunda da maalesef sözleşmede bulunan her koşulda 3 yıllık alınan paranın faizi ile geri ödenmesi maddesine de yetkili sendika imza atmıştır. 20.02.2023 tarihin de yapılan promosyon anlaşmasına yetkili sendikanın da bulunduğu komisyon ile başlanmıştır. İhaleye sadece 3 banka (Yapı Kredi, İş bankası ve Halk bankası) katılmıştır. İhale maalesef maaş müşterisi olduğumuz bankanın ciddiyetsiz tutumları ve komisyonun etkisiz kalması ile çok uzun sürmemiş ve 12400 TL ile iş bankası en yüksek teklifi vermiştir. Bu durumda yaklaşık 11000 ceza tutarı hariç olarak siz eğitim çalışanlarına 3 yıllığına 1400 TL gibi komik bir rakam ortaya çıkmıştır. Bu durumda tabi ki de ihale sürecinin tamamlanması komisyon tarafından kabul edilmemiştir. Ancak bu durum maalesef önceki sözleşmede bulunan fesih maddesinden kaynaklıdır. İhale sürecinin bu şekilde yaşanmasının bize göre iki sorumlusu vardır. İhale komisyonu ve bankalar. Yaşanan süreçte ihale komisyonunun süreci iyi yönetemediğini diğer illerde yapılan ve anlaşılan rakamlara bakıldığında görmekteyiz. İkinci olarak öncelikle mevcut anlaşmalı olduğumuz banka ve ihale sürecine katılma nezaketi bile göstermeyen diğer bankaların eğitim çalışanlarını itibarsızlaştırdığı sonucu da ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak bilinmelidir ki eğitim çalışanları yalnız değildir. Yetkili sendikanın bu duruma sessiz kalması bizim de sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Yaşanan bütün bu süreçleri yakından takip ettiğimiz bilinmelidir. Siz Eğitim çalışanlarımızın hakkını alıncaya kadar da devam edecektir. Yaşanan gelişmelere bakarak ve sizden gelen yoğun tepkiler üzerine her türlü eylem kararı da almaktan çekinmeyeceğimizi söylemek isteriz. Eğitim çalışanlarının hakkını alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.”
burduryenigun