Genel Başkan Önder Kahveci;

Memur ve emeklilerin maaşlarına Ocak-Haziran 2023 döneminde enflasyon farkı ile birlikte %30 zam yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Toplu sözleşme hükümleri uygulansaydı,  maaşlar %16,48 artacaktı. Ancak, ekonomik gerçekler ve yaşanan gelişmeleri dikkate alarak uzunca bir zaman boyunca toplu sözleşmede alınan kararların yeterli olmadığını, maaşlara ek zam yapılması gerektiğini ifade etmiş, yapılacak ek zamma ilave olarak alım gücünün reel olarak artması için ayrıca refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu belirtmiştik.

Gelinen noktada %8,48 2022 ikinci yarısından kaynaklı enflasyon farkı ve %8 ilk 6 ay zammının üstüne yüzde 13,52 eklenerek memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam %30 olarak belirlendi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Zorunlu tüketim harcamaları başta olmak üzere mal ve hizmet fiyatlarında yaşanan artışlar dikkate alındığında bu artışın yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle maaşlara ilave bir seyyanen zam yapmak şart olmuştur.

Bunun yanında maaşlara yapılacak %13,52'lik ilave artışın enflasyon farkı hesabına dahil edilmeyecek olması olumlu bir uygulama olmuş, talep ettiğimiz refah payı uygulaması Ocak-Haziran dönemi için hayata geçirilmiştir. Buna göre 2023'ün ilk 6 ayında enflasyon %8'in üzerinde gerçekleşirse memur ve emeklilere enflasyon farkı ödenecektir.

Sonuç itibariyle 2022 enflasyon farkı dahil %30; enflasyon farkı hariç %21,52 oranındaki zam kesinlikle ekonomik gerçeklerle bağdaşmamıştır. Her dönem için memur maaşlarına enflasyon artışının üzerinde bir refah payı ödenmesi kalıcı hale getirilmelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak memur ve emekli maaşlarına ek zam verilmesi konusundaki çalışmalarımız ve mücadelemiz sonuç alıncaya kadar sürecektir.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Memurun toplu sözleşmede aldığı zammın üçte ikisi gitti Memurun toplu sözleşmede aldığı zammın üçte ikisi gitti

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ