-Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifi TBMM´de komisyonda görüşülmeye başlıyor. Teklifle 28 Kasım 2022 öncesinde görevde olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi öngörülüyor.

-Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında bu tarihten sonra çalışmaya başlayan çok sayıda personel bulunuyor. Bu nedenle kanunun yürürlük tarihi, Meclis’te kabul edildiği tarih olarak düzenlenmelidir.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

-Bütün bunların ötesinde sözleşmeli personel, eş durumu nedeniyle mazeret tayini hakkına sahip ancak teklifte kadroya geçecek personelin mazeret dahil tayin hakkından faydalanabilmesi için 4 yılını doldurması öngörülmüş.

3600 Ek Gösterge Kapsamı Dışında Kalan Memurlar Mağdur 3600 Ek Gösterge Kapsamı Dışında Kalan Memurlar Mağdur

-Kadroya geçecek personelin sahip olduğu eş durumu tayini hakkı teklifle 4 yıl öteleniyor. Aile birliğini sağlamasını umduğumuz kadro konusunun ailelerin birleşmesini daha da geriye götürmesi kabul edilemez. Aslolan aile birliğinin sağlanması olmalı, yanlıştan dönülmelidir.

-Bununla birlikte daha önce sayın Çalışma Bakanının teklife dahil edildiğini ifade ettiği 50/d’ye tabi akademisyenlerimizin teklifte yer almamış olması başka bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır.

-PTT’deki İHS’liler, fahri Kuran kursu öğreticileri ve sayıları 2800 dolayındaki Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan kamu görevlilerinin de teklife dahil edilmesi gerekmektedir.

-Görülüyor ki, teklifin bazı eksik ve aksayan yönleri bulunmaktadır. Temennimiz komisyon görüşmelerinde bu eksikliklerin giderilmesi ve kanunun tüm sözleşmeli personeli mutlu edecek şekilde yasalaşmasıdır.

-Türkiye Kamu-Sen olarak biz komisyonda yerimizi alacak, bu aksaklıkları muhataplarına ilk ağızdan aktaracak ve tüm eksiklerin giderilmesi için görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ