En az lise mezunu 3 bin polis alınacak: İşte 2024 PMYO polis alım detayları

En az lise mezunu 3 bin polis alınacak: İşte 2024 PMYO polis alım detayları
En az lise mezunu PMYO 2 bin 500'ü polis, 500'ü komiser yardımcısı olmak üzere toplamda 3 bin polis alımı yapılacak. Polis Akademisi ve EGM tarafından yapılan açıklamaya göre, adayların TYT sınavından en az 250 ham puan almaları gerekiyor.

Polis Akademisi ve EGM tarafından 2024 yılında 2 bin 500'ü polis, 500'ü komiser yardımcısı olmak üzere toplamda 3 bin polis alımı yapılacağı bildirildi.

2024 PMYO 3 BİN POLİS ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 PMYO polis alımı başvurusu Temmuz ayında, TYT sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacak.

PMYO POLİS ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Lise ve dengi okul mezunu olmak.

TYT'den en az 250 ham puan almış olmak.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

Kadınlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

KOMİSER YARDIMCISI ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Türk vatandaşı olmak

Lise ve dengi okullardan mezun olmak.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla yirmi iki yaşından gün almamış olmak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ilgili mevzuat hükümlerine göre olumlu olmak.

TYT ve AYT'ye girmiş olmak.

Türkiye Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.