Mübarek üç ayları, mutasyona uğrayan, dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs (Covid-19) salgınının, daha bulaşıcı ve daha öldürücü özelliğinin stresinde yaşıyoruz.

Bu ağır stresi, maske-mesafe-hijyene dikkat ederek, salgından korunmak için alınan tedbirlerin gerginliği, nefis ile girdiğimiz muhasebenin yoğunluğu, etkilenen ekonominin her geçen gün artan tesirinin bunalttığı bir süreçte, mübarek “Ramazan-ı Şerif’e” ulaştık.

Yüce Allah’ın bizlere lütfettiği nimetlerden birisi de Mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan ayı ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay, yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır.

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tevbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır.

İnsanlığı, fikrî ve ahlâkî sapıklıktan, cehaletten kurtarıp, ilme, medeniyete ve dolayısıyla ebedî saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim, bu ayda nazil olmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu ay içerisinde yer almaktadır.

Bu ayın faziletini  Yüce Allah, şöyle beyan etmiştir: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’an’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun.” (1)    

 Ramazan, Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu ay olması münasebetiyle, mübarek bir aydır Kur’an, Müslümanların hidayet rehberidir. Bu ayda Kur’an’ı daha çok okuyup anlamaya ve hayatımızda tatbik etmeye çalışalım.

Yüce Allah’ın vermiş olduğu nimetlere karşı yapılacak şükürlerden birisi de, bu ayda oruç tutmak ve her zaman Allah’ın emirlerine itaat etmektir. Oruç, aynı zamanda insanın beden ve ruh sağlığına, toplum hayatına sayısız faydalar sağlayan önemli bir ibâdettir.

Ramazan ayının fazileti hakkında, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bir hutbesinde şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar! Büyük ve mübârek bir ayın gölgesi üzerinize düştü. Bu ay içerisinde, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Bu ayda Allah, gündüzleri oruç tutmayı farz kıldı, ben de bu ayın gecelerinde teravih namazını size sünnet kıldım. Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi (mükâfât almış) olur.

Ramazan sabır ve yardımlaşma ayıdır. Sabrın ve yardımlaşmanın mükafatı ise cennettir. Ramazan bereket ayıdır. Mü’minin rızkının çoğaldığı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, onun bu davranışı günahlarının bağışlanmasına, cehennemden kurtuluşuna ve iftar ettirdiği kimsenin tuttuğu orucun sevabından pay almasına vesile olur. Oruç tutan kimsenin sevabından da bir şey eksilmez.” (2)    

 Bu mübarek ayda, küresel salgın nedeniyle teravihin evlerde kılınacağı hususunu da fırsata çevirerek, evlerimizi de Kur'an tilavetiyle ihya edelim. Zira Sevgili Peygamberimiz Kur’an okunmayan evi kabristana benzetmiş ve şöyle buyurmuştur: “Evlerinizi kabristana çevirmeyin! İçerisinde Kuran okunan eve şeytan girmez (3)]  

Kuran’ın hikmeti ve ayetlerinin anlamı üzerinde genişçe düşünelim. Çünkü O bizleri her türlü kötülüklerden koruyacak ve mutlu bir hayatın yöntemini gösterecek ilahi bir rehberdir. Kalplerimizi O’nun mesajının nuruyla nurlandıralım. Bu ayda yapacağımız iyilikler ve ibadetlerle Allah’ın rızasını kazanarak kendimizi affettirme fırsatını kaçırmayalım.

Ramazan; nefsin tesirinde tahrip olan gönül dünyamızı yeniden inşa etmemiz, az bir dünyalık beklentiye dayalı taviz verdiğiniz şahsiyetimizi onararak, Allah’a kul olduğumuzun bilinci ile yaşama samimiyetimizi yeniden kazanmamız için bir fırsattır.

Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi G Derneği Yönetim Kurulumuz ve üyelerimiz adına, bu büyük fırsatı değerlendirmemiz dualarımızla, Allah (c.c.) Ramazanımızı mübarek eylesin diyor, yaşadığımız küresel salgın afetinden kurtulmayı, gelecek Ramazanlara kısıtlamalardan kurtulmuş olarak erişmeyi, öksüz bıraktığımız camilerimizde teravihler kılmaya nasip eylesin diyoruz.

(1) Bakara 185

(2) Mişkatü’l-Mesabih H.No:1965.

(3) Tirmizi, Fedail, bab, 2, V, 117
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.