Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri Atama Bekliyor

Laborant ve Veteriner Sağlık programına her yıl binlerce insan kayıt yaptırmakta ve bu programdan mezun olanların çalışma alanlarının hayvan çiftlikleri ve hayvan klinikleriyle kısıtlı olduğu görülmektedir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri Atama Bekliyor

Bahse konu bölüm mezunlarının 2013 yılında yapılan değişiklik ile tıbbi laboratuvarlar bünyesinde çalışma kapsamından çıkarılması gerekçesiyle tibbi laboratuvarlarda gördükleri eğitim neticesinde mesleki tecrübeleri olması ve 2013 yılı öncesi bölüm mezunlarının halihazırda hastanelerde çalışmaya devam etmeleri değerlendirildiğinde ilgili yönetmelik değişikliğinin iptal edilmesi yerinde olacaktır. 

Covid-19 Pandemisi ile mücadele edildiği bu günlerde de görüldüğü üzere ilgili tedavileri bulmak adına Veteriner Fakülteleri büyük başarılar elde etmekte ve hayvan sağlığı üzerine eğitim almış meslek mensuplarına tıbbi sağlık bünyesinde ihtiyaç duyulmaktadır. 

Beşeri sağlık ve hayvan sağlığı ortak hareket ettiğinde ortak başarılar elde edilmesi ve zootik mutasyona uğramış virüslerle ilgili çalışmaların da ivme kazanması olasıdır.  Sağlık Bakanlığınca yapılan atamalarda Laborant ve Veteriner Sağlık programı mezunlarına yer verilmesi ve tıbbi laboratuvarlarda en az bir kişi olmak üzere Laborant ve Veteriner Sağlık Programı mezunu laborantların çalıştırılmasının zorunlu tutulması hem istihdam hem de zootik mutasyona uğramış virüslerin neden olduğu hastalıklarla mücadelenin hızlandırılması 
açısından elzemdir. 

Devlet Memurları Kanunu 36. Maddenin III numaralı fıkrasında Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfındaki "laboratuvar” ibaresine "tıbbi laborant ve laborant ve veteriner sağlık” şeklinde açıklık getirilmesi ve laboratuvarlarda her iki meslek grubuna da yer verilmesi için bahse konu değişiklik akabinde Tibbi Laboratuvar Yönetmeliğine de ilgili düzenlemenin eklenmesi amacıyla bu düzenleme yapılmıştır.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.