Sağlık Bakanının ‘düşünmek istemediği’ sorunlar çözüm bekliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılanmayan öğretmenlerin okullara girişinde ne olacağına, aşı kartlarında sahtecilik yapanlara ne gibi yaptırımlar uygulanacağına ve aşı zorunluluğuna ilişkin kendisine yöneltilen sorulara “Düşünmek istemiyorum” karşılığını verdi.

SAĞLIK 20.09.2021, 12:14 Recep AYDIN
Sağlık Bakanının ‘düşünmek istemediği’ sorunlar çözüm bekliyor

Türkiye’de koronavirüse karşı aşılanma oranları artırılmaya çalışılırken, İstanbul’da 6 Eylül’de 3 hemşire, aşı olmayan kişileri aşı olmuş gibi gösterdiği için tutuklandı. Buna karşın 9 Eylül’de aşı kartlarında hile yapanlara ne gibi yaptırımlar uygulanacağı sorulan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi. Olacağını da düşünmek istemiyorum” dedi.

Koca, eylül başındaki Bilim Kurulu toplantısı sonrası aşı olmayan öğretmenlere ilişkin soruya da, “Aşılanmamayı düşüneceklerini düşünmek istemiyoruz” yanıtını verdi. Aynı basın toplantısında aşı zorunluluğu sorulan Koca, “Aşı karşıtlığı ifadesini kullanmak istemiyorum. Vatandaşımızın bir şekilde itiraz edebileceği, yaptırmak istemediği bir aşı olduğunu doğrusu düşünmek istemiyorum” dedi.

Ancak Koca’nın bu sözlerinden 9 gün sonra, aşı karşıtları İstanbul’da valilik izniyle miting yaptı.

‘İŞİNE GELMEYİNCE KISITLIYOR’
Genel Sağlık İş Başkanı Zekiye Bacaksız, Koca’nın pek çok konuda sorumluluk almaktan kaçındığını belirterek, “Pandemi sürecinin başından beri ciddi bir yönetim yok. Sadece günü kurtarmak, popülizm var” dedi. Kendilerinin basın açıklamaları nedeniyle ceza aldığını anımsatan Bacaksız, “İstanbul’un ortasında aşı karşıtları miting yapıyor ama iktidar işine gelmeyen etkinlikleri kısıtlanmaya devam ediyor. Bir basın açıklamasında bana sosyal mesafeden ceza verilmişti. O zaman lebalep kongrelere hiçbir şey yapılmadı. Böyle bir hukuk sistemi var mı?” sorusunu yöneltti.

'TEDBİR ALMALI'
“İktidardaki biri nasıl ‘düşünmek istemiyorum’ diyebilir?” ifadelerini kullanan Bacaksız, şunları kaydetti:

“Bütün yetki, veriler elinizde ama siz ‘düşünmek istemiyorum’ diyorsunuz. Bu sorumsuzluktur. Sağlıkta yetkiliyseniz, düşünmekten öte somut adımlar atmanız gerekir. Biz toplumsal bağışıklığın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Vatandaş toplumsal bağışıklığın gecikmesinin bedelini sağlığıyla, canıyla ödüyor. Bilimsel temele dayanmayan ve toplum sağlığını tehdit eden bu anlayışa karşı Sağlık Bakanı ‘düşünmek’ ve daha da ötesi ‘harekete geçerek’, gerekli bilimsel tedbirleri hayata geçirmek zorundadır” diye konuştu
cumhuriyet

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Birol 3 ay önce
Sayın bakanım sağlık bakanlığında çalışan yardımcı hizmetler sınıfı genel idari hizmetler kadrosuna geçmek istiyor hepsi idari birimlerde görev yapmaktadırlar ama bir türlü olmuyor çokmu zor mecliste bir kanun çıkarmak en azından mübaşir lere verilen hak gibi verilirse sevinirler saygılarımla
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 3 ay önce
YAHU ŞU ÜLKEDE ANAYASA VARMI?ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ VARMI?EĞER VARDA BEN EDİYORUM? EY ADALET VE HAKKANİYETİ MUTLU AZINLIĞA SAĞLIKTA 2351 VHKİ 8 YILDIR SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMIYOR.SİZ YANDAŞLARINIZI HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN,SÖZLEŞME KILIFIYLA MÜMESSİLİ,HATTA TERMİNALDE SİMSARLIK YAPANI GETİRİP BAŞIMIZA MÜDÜR YAPTINIZ BİZLERE MOBİNG UYGULUYORSUNUZ.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS.TAŞERON KADRO ALDI,İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİ ,KIZILAYCILAR VE ENSONDA SAĞOLSUN ADALET BAKANIMIZ MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.BUMU ANAYASANIN EŞİTLİĞİ NEDEN SESSİZSİN ADALET TİMSALİ ALİ BEY.ANAYASA VAR TAMAM KİTAPÇIKTA VAR UYGULAMADA VARMI?.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS NEDEN TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA ÇÖZMEDİN.MİLLET VEKİLLİĞİN GARANTİ HERHALDE GÜNDOĞDU VE KAÇAR GİBİ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.
Cengiz karaca 3 ay önce
Adam ne yapsın aşı olmadıktan sonra
17
açık