Sağlık Bakanlığı 2022 yılı Ocak - Şubat Bölge Hizmet Grupları Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı bölge hizmet grupları yayımlandı. Sağlık Bakanlığı YHGM, 2022 Ocak Şubat bölge hizmet gruplarını açıkladı. Tabip, diş tabibi, eczacı hizmet grupları için tıklayınız.

SAĞLIK 10.01.2022, 21:53 Recep AYDIN
Sağlık Bakanlığı 2022 yılı Ocak - Şubat Bölge Hizmet Grupları Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı bölge hizmet grupları ile ilgili açıklama yapıldı. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet adresinden yayımlanan duyuruda, 2022 yılı Ocak ve Şubat aylarına esas bölge hizmet gruplarına yer verildi. 4 başlık altında verilen bölge hizmet grupları, Sağlık Bakanlığı personeli tayinlerinde önemli rol oynuyor.

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayımladığı gruplar 4 başlıkta toplandı. uzman tabip, tabip, diş tabibi ve uzman diş tabibi ile eczacı, ataması sınav yolu ile yapılanlar şeklinde 4 dosya halinde, Ocak ve Şubat aylarına ait hizmet grupları verildi.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Duyurusu; 

Uzman Tabip

Tabip 

Uzman Diş Tabibi, Diş Tabibi, Eczacı

Ataması Sınav Yolu ile Yapılanlar

Bölge Hizmet Grubu ve PDC nedir?

Personel Dağılım Cetvelinin kısaltmasına PDC denir. Bir sağlık tesisinde çalışması gereken sağlık personelini sayılarının oluşturduğu tabloya PDC denir. Ülke genelinden 50 binden fazla PDC belirlenmiş sağlık birimi bulunmaktadır. Eğitim araştıma hastanelerinden sağlık evlerine kadar tüm birimlerde görev yapan saplık personeline ( tabip,hemşire,sağlık memuru vb )  PDC tanımlanmıştır. PDC Sağlık Hizmetleri Sınıfı personel için geçerlidir.  

PDC Doluluk Oranı Nedir ? 

Yukarıda bahsettiğimiz 50 binden fazla sağlık birimine PDC doluluk oranına göre ;  sağlık personelinin ilk defa atama, alt bölge ataması, iller arası atama, kpss ile atama vb atamalar PDC nin müsaitliğine göre gerçekleştirilir.  A ilinin B ilçesinin C hastanesindeki 5 hemşire PDC'sinin 5'i de dolu ise oraya atama yapılmaz. Atama yapılması için PDC'de boş bir kadro bulunması gerekmektedir.

Halihazırda PDC sayıları Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinden güncel olarak yayınlanmaktadır.  PDC'nin boş mu dolu mu olduğuna dair bilgileri sadece müdürlüklerin personel şubelerinde yetkilendirilmiş kullanıcılar görebilir. 

Ancak her iki ayda bir yayınlanan ''Bölge Hizmet Grupları'' PDC doluluk oranının göstermektedir 

Türkiye geneli 6 gruba ayrılan 81 il gruplar arasında da A,B,C,D olarak 4 e ayrılır. Bu ayrım PDC doluluk oranın en yüksekten en düşüğe göre yapılır. A ve B illerinde PDC %100 yada %100'e yakın iken C ve D illerinde ise PDC % 50 ve % 50'nin altında olan illerdir.  

En son yayınlanan '' bölge hizmet gruplarına'' göre hemşire branşı için örnek açıklama yapmak gerekirse; 

1. Bölge iller olan Kocaeli,Ankara,Adana,Mersin,Gaziantep,İzmir,Bursa ve İstanbul için PDC'si en düşük il İSTANBUL'dur . Bu iller arasında PDC'si en dolu 2 il KOCAELİ ve ANKARA'dır.  Bu oran ancak sadece 1 . bölge iller arasındaki orandır. Her bölge için farklı farklı ayrım yapılmıştır. 

saglikpersoneli.com.tr

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu