Sağlık personeli ek göstergelerinin artırılması hakkında kanun teklifi

Hemşire, ebe, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı ve diğer sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin artırılması amacıyla kanun teklifi verildi. İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından verilen kanun teklifi şu şekilde:

Sağlık personeli ek göstergelerinin artırılması hakkında kanun teklifi

Hemşire, ebe, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı ve diğer sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin artırılması amacıyla kanun teklifi verildi. İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından verilen kanun teklifi şu şekilde:

KANUN TEKLİFİNİN GENEL GEREKÇESİ

En temel ve vazgeçilemez hizmetlerin başında yer alan sağlık hizmeti, süreklilik arz ettiğinden, fiziksel, biyolojik, kimyasal, psikososyal riskleri barındırmaktadır. Sağlık hizmetlerini büyük bir özveriyle yürütmeye çalışan sağlık çalışanları kimi zaman darp ve şiddete de maruz kalabilmektedirler. Hastane hizmetlerinin İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre (yataklı) Çok Tehlikeli ya da (yatılı olmayan uygulamalar-aile ve toplum sağılığı merkezleri tarafından sağlananlar dahil-) Tehlikeli sınıfta yer aldığı da göz önüne alındığında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun tesis edilen sınıflar başlıklı 36'ncı maddesinin III'üncü sırasında yer alan Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına mensup çalışanlar en yıpratıcı mesleklerden birisini ifa etmektedirler.

Devlet memurlarına; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak ödenmekte olan ücretleri derece karşılıklarındaki gösterge ve ek göstergelere göre belirlenmektedir. Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına mensup devlet memurlarına da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Göstergeler başlıklı 43'üncü maddesinin (Değişik: 12/2/1982 - 2595/1 md.) B) bendine ek'li (I) sayılı Cetvelin III'üncü sırasında yer alan ek gösterge puanı verilmiştir. Söz konusu cetvelde 31.07.2003 tarihli 4969 sayılı kanunun 4'üncü maddesiyle değişiklik yapılarak ek gösterge puanlarının 3600'e çıkarılmasına rağmen, sağlık sisteminin vazgeçilmez asli unsuru olan hemşireler, ebeler, sosyal hizmet uzmanları, fizyoterapistler, diyetisyenler, psikologlar ve diğer sağlık lisansiyerleri bu düzenlemeden mahrum bırakılarak mağdur edilmişlerdir. Hemşireler, ebeler, sosyal hizmet uzmanları, fizyoterapistler, diyetisyenler, psikologlar ve diğer sağlık lisansiyerlerin ek gösterge puanı artışından mahrum bırakılmaları Anayasamızın Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10'uncu maddesindeki “aynı kanuna tabi eşitler arasındaki eşitlik ilkesi” ile çalışma hayatının ve hukukun külfet-menfaat dengesiyle çelişmektedir. Bu nedenlerle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 43'üncü maddesinin B) bendine ek'li (I) sayılı Cetvelin değiştirilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla hukuka aykırı düzenlemelerin değiştirilmesi/iptali zorunlu hale gelmiştir.

657 SAYLI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/07/1965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 43'üncü maddesinin B) bendine ek'li (I) sayılı cetvelinde yer alan “Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylık Alınan Derecelere Göre Ek Göstergeler” listesinin III'üncü sırasındaki “Sağlık Hizmetleri Sınıfı” başlığı “Sağlık Hizmetleri Ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı” şeklinde değiştirilmiş, a) bendinde yer alan “Biyolog,” ibaresinden sonra gelmek üzere “Hemşire, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen, ebeler, sosyal hizmet uzmanları ve diğer sağlık lisansiyerleri” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamubiz.com Özel Haber/Ankara

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.