Sağlık personeline 3600 ek gösterge TBMM'ye sunuldu

Sağlık personeline 3600 ek gösterge TBMM'ye sunuldu. Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Meclise sunuldu. Teklif ile, sağlık hizmetleri sınıfında yer alan memurların ek göstergelerinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Sağlık personeline 3600 ek gösterge TBMM'ye sunuldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun teklifi
gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur. 19.01.2027) Dr. Fikret Şahin /Balıkesir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede sağlık çalışanlarımızın toplum sağlığı nezdindeki önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve eczacılarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın Covid-19 salgını ile mücadelede fedakarca yürüttükleri görevleri herkes tarafından taktirle karşılanmıştır. Özellikle salgının ilk günlerinde kişisel koruyucu ekipmanlara ve malzemelere ulaşmada sıkıntılar yaşayan sağlık çalışanlarımız; ekipmanlarını uzun süre kullanmak zorunda kalmış ve virüse karşı savunmasız bir şekilde görevlerini ifa etmeye çalışmışlardır. Mesaileri sonrası konaklama yerlerinin yeteri kadar ayarlanmadığı ve esnek saat uygulamasına geçilmesiyle birlikte 24 saat kesintisiz çalışma koşullarına tabii tutulan sağlık çalışanlarımız, salgınla en ön saflarda mücadele etmelerine rağmen, yoğun mesailerinin karşılıklarını yeteri kadar alamamışlardır. 

 

Ek gösterge, memurların aldıkları ücreti ve emekli maaşlarını önemli derecede etkilemektedir. Özellikle 3600'den düşük ek göstergesi olanlar, göstergelerinin artması yönünde taleplerini sürekli gündemde tutmaktadırlar. Covid-19 salgınına karşı en büyük mücadeleyi veren sağlık çalışanlarımızın da ek göstergelerinin iyileştirilmesi yönünde uzun zamandır talepleri bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarının böylesine bir dönemde düşük ücretler almamalarını ve emeklilikte maaşlarının yarısını kaybetmemelerini sağlamak, çalışma barışını artıracak ve onlara verilen önemi gösterecektir. Covid-19 tehlikesine karşı hem kendi hem de ailelerinin sağlığını tehlikeye atarak verdikleri mücadele ile gündeme gelen sağlık çalışanlarımızın özlük haklarında herhangi bir ayrım yapılmaksızın kapsayıcı ve bütüncül bir iyileştirme yapılmalıdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 12 Aralık 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu 2021 yılı Bütçe Görüşmeleri esnasında verdiği bilgilere göre bugüne kadar, 130 bine yakın sağlık çalışanı Covid 19'a yakalanırken, 225 sağlık çalışanı ise Covid-19 enfeksiyonundan dolayı hayatını kaybetmiştir. 

Bu süreçte, kendilerinden ve ailelerinden feragat eden sağlık çalışanlarımız arasında adaletli ve eşit bir gelir dağılımı sağlayabilmek adına hekim, hemşire, ebe ve sağlık memuru gibi unvanlar arasında dengeli bir yapının kurulması gerekmektedir. Böyle bir düzenleme hem sağlık çalışanlarımıza önceden verilen sözlerin tutulmasını sağlayacak hem de salgin döneminde fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza minnet borcumuzun bir nebze de olsa yerine getirilmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda sunulan kanun teklifiyle; 3600 ek gösterge alan hekimlerin ek göstergelerinin 5300'e, 3000 olan hemşire ve sağlık memurları gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600'e, 2220 olan yükseköğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600'e ve 1500 olan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300'e çıkartılması hedeflenmiştir. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1 - Madde ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan sağlık çalışanlarından en üst derecedeki doktorların 3600 olan ek göstergelerinin 5300'e, 3000 olan hemşire ve sağlık memurları gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600'e, 2220 olan yükseköğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600'e ve 1500 olan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300'e çıkartılması, ayrıca daha alt derecedeki sağlık çalışanlarının da ek göstergelerinin buna göre yeniden düzenlenerek yükseltilmesi hedeflenmektedir. 
MADDE 2 - Yürürlük maddesidir. 
MADDE 3 - Yürütme maddesidir. 

 
MADDE 2-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
y.hizmetli 10 ay önce

190 BİN Y.HİZMETLİ HALA SİZDEN HABER BEKLER BU GÜN DUYDUMKİ ŞİRKET ELEMANI ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ AYIN 29 DA İKRAMİYE ALACAKLARMIŞ HELAL OLSUN SENDİİKASINA BAŞARMIŞLAR 20 YILDIR (MEMUR SEN) DENEN SENDİKA MEMURU EL BİRLİĞİYLE NEREYE GETİRMİŞLER .

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 10 ay önce

2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI VHKİ KADROSUNU ALAMADI.TEK EK GÖSTERGE VE YAN ÖDEME ALAMAYAN HİZMET SINIFI YARDIMCI HİZMETLER SINIFI.1/4 SEMBOLİK MAAŞ DERECEMİZ EK GÖSTERGEMİZ 0 ALLAH KABUL ETMESİN.ANAYASAMIZ EŞİTYA.

Avatar
TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN HİZMET SINIFI YARDIMCI HİZ 10 ay önce

EK GÖSTERGESİ OLMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİL ONLAR OY KULLANMIYOR.YANLIZCA BEYAZ ÖNLÜKLÜKLÜLER KULLANIYOR VE TEMSİLDE ADALETE ÖRNEK GÖSTERİLMESİ GEREKEN ÖNERGE DİKKATLE OKUYUN YHS SORUNUMUZ ÇÖZÜLMÜŞ.

Avatar
HİZMETLİ 9 ay önce

2005.TEN BERİ BEKLİYOZ.

Avatar
Hasan 10 ay önce

Bu ülkede sanırsın sadece sağlıkçılar, öğretmenler, polisler ve din görevlileri var, ya bunların dışında kalanlar ve ek göstergeleri sıfır olan memurlar var eğer bi düzenleme yapılacaksa tüm memurları kapsayacak eğitimlerine göre adil bir düzenleme yapılmalı

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 10 ay önce

ÇOK ADALETLİ BİR ÖNERGE SAĞLIKTA HİÇ EK GÖSTERGE ALAMAYANLARI UNUTMAMIŞLAR MİNNETTARIZ.ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS 1/4 SEMBOLİK MAAŞ DERECELİ AMA ÜCRETTE MAĞDUR EDİLEN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN VHKİ ÇOK ADALETLİ BİR ÖNERGE OLMUŞ ALLAH KABUL ETMESİN.

Avatar
Ahmet Sönmez 10 ay önce

Öğretmenleri unutmayalım LÜTFEN

Misafir Avatar
BAŞKA BAHARA 10 ay önce @Ahmet Sönmez

YANCI OLMAYIN SİZDE ÇALIŞIN SİZİNDE OLSUN

Beğenmedim! (5)
Avatar
Tufan 10 ay önce

Sayın vekilim eğitimi Genel İdari Hizmetler de çalışanların bir parçası bunlar kurumun bütün yükünü idari anlamda taşımakta. Olan bulaşıcı hastalık bunlara bulamıyorum. Bunlarda ailelerinden ayrı kaldılar. Covit_ 19 size dokunmayacammıdiyor acaba çok merak ettim bu ayrımcılık niye.