Sağlık personeline ek ödeme önergesi TBMM'de

Sağlık çalışanlarına yapılan ödemelere ve sağlık çalışanlarının ücret ve maaş haklarının iyileştirilmesine ilişkin önerge meclise sunuldu.

Sağlık personeline ek ödeme önergesi TBMM'de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98. TBMM İç tüzüğünün 96. Maddesi gereğince Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Ümit BEYAZ /İstanbul Milletvekili 

Içerisinden geçtiğimiz Covid-19 Salgin sürecinin hem ülkemizdeki hem de uluslararası alandaki bilim çevreleri tarafından en az birkaç yıl daha süreceği ifade edilirken; Ülkemizde de başarıyla yürütülen Salgin sürecinin büyük oranda sayıları bir milyonu aşkın sağlık çalışanının üzerinden yürütüldüğü gerçeği ortadır. 

Bu bilgiler çerçevesinde; 

1- Anayasamızda; “Madde 55 - Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” denilmektedir. 

Buna göre; Sağlık çalışanlarının çok büyük bir kısmının asgari ücretin çok az üzerinde temel maaş almaları "çalışma barışına” ve “Kamu Yönetimi” biliminin gerçekleriyle örtüşmekte midir? Kamudaki en düşük ortalama maaşın Hekim dışı sağlık çalışanlarında olması sorunu için bir çalışmanız var mı? 

2- Anayasamızda; “Madde 11 - Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz." denilmektedir. - Buna göre; "375 sayılı KHK” kapsamında Sağlık Bakanlığı personeli ve ilgili Kanun Hükmünde Kararnamede adı geçen diğer bazı kurum personeline “EK ÖDEME” adı altında “denge tazminatı” ödemesi yapılmaktadır. 

Bu ücret ödenirken Kararnamede adı geçen Sağlık Bakanlığı dışındaki diğer kurum çalışanlarından sadece damga vergisi kesintisi yapılırken Sağlık Bakanlığı personelinden damga vergisi ile birlikte gelir vergisi de kesilmesi sağlık çalışanını ekonomik olarak mağdur etmektedir. Bu durum Anayasamızın 73. Maddesine aykırı değil midir? (“Madde 73 – Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. ") 

3- "375 sayılı KHK” ile ödenen denge tazminatı brüt miktarı yıllık süregelen Gelir Vergisi Matrahına eklendiği için sağlık personelinin diğer kamu çalışanlarından daha az temel maaş almalarına karşın %20 ve %27 gelir vergisi oranları ile daha erken aylarda karşılaşmaları sonucunu doğurmaktadır. Bu durum pandemi sürecinin bütün yükünü çeken ve kendileriyle gurur duyduğumuz sağlık çalışanlarının ekonomik anlamda mağduriyetine yol açmaktadır. 

Yine Anayasamızın 73 Maddesinde; “Madde 73 – Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir....” denilmektedir. Buna göre; uluslararası alanda gurur kaynağımız olan nitelikli sağlık çalışanlarımızın ekonomik olarak kısmen de olsa rahatlamaları için ilgili Anayasa maddesindeki muafiyet koşullarının sağlanması için girişimleriniz mevcut mudur? 

4- Aynı zamanda sağlık çalışanına “375 sayılı KHK” ile “Denge Tazminatı” adı altında ödenen net miktarı değiştirmez iken gelir vergisinden dolayı brüt miktar yükseldiği için sağlık çalışanına “Performans Ödemesi” adı altında yapılan ödeme hesaplanırken denge tazminatı mahsuplaşma miktarını da yükselttiği için personele ödenmesi muhtemel performans ödeme miktarı düşmektedir ya da hiç ödenememektedir. Bu mağduriyeti gidermek için bir çalışmanız var mıdır? 

5- Sağlık çalışanına “375 sayılı KHK” ile denge tazminatı adı altında yapılan ödemenin Genel Bütçe'den değil Hastanelerin ve Sağlık Kurumlarının Döner Sermaye Bütçelerinden ödendiği bilinmektedir. 

İlgili KHK'nin düzenlenip - gerekirse kaldırılıp - Sağlık çalışanının temel maaşının yoksulluk sınırının üzerinde olmak kaydıyla ve emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarına da yansıyacak şekilde “tek kalemde" ve "Genel Bütçe'den" ödenmesi için yeniden gözden geçirilmesi Bakanlığınızın gündeminde midir? 

6- Önünüzdeki aylarda ve hatta yıllarda devam etmesi beklenen Salgin sürecinde üzerlerine büyük sorumluluk yüklenen Sağlık çalışanlarının moral / motivasyonunu yükseltebilmek adına, yukarıdaki maddeler dışında, kimi farklı ekonomik önlemler almak konusunda bir çalışmanız var mı?

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA
 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yardımcı Hizmetli 8 ay önce

EK GÖSTERGESİ OLMAYANLAR YANİ YHS.OLANLAR ALAMIYOR ZATEN.