Sağlık Personelinin Özel Sektörde Geçirdiği Hizmet Süreleri Her Zaman Memuriyetten Sayılmaz

Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev alan Devlet memurlarının özel sektörde geçirdikleri hizmet süreleri nasıl memuriyette değerlendirilir?

Sağlık Personelinin Özel Sektörde Geçirdiği Hizmet Süreleri Her Zaman Memuriyetten Sayılmaz

Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev alan Devlet memurlarının özel sektörde geçirdikleri hizmet süreleri nasıl memuriyette değerlendirilir?

Özel sektörde veya serbest olarak sağlık hizmetleri alanında çalıştıktan sonra Devlet memuriyetine girenlerin, memuriyet dışında geçirdikleri bu hizmet süreleri bazen memuriyette değerlendirilebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilk defa veya yeniden memuriyete girenlerin memuriyete girmeden önce özel sektörde veya serbest olarak geçirdikleri hizmet sürelerinden hangilerinin ne kadarlık kısmının memuriyetten sayılacağına ilişkin hükümlere yer vermiştir.

Memuriyet dışında geçirdikleri hizmetleri memuriyet hizmetinden sayılabilecekler arasında, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev alan Devlet memurlarına da yer verilmiş olmakla birlikte, bu hizmet sınıfındaki memurların serbest olarak ya da özel sektörde geçirdikleri hizmetler her zaman memuriyette değerlendirilmez.

Konuya ilişkin düzenleme

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C-2 maddesinde; “Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına girenlerden memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya özel kurumlarda yapanlarla, memurluktan ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memurluğa girmek isteyenlerin sağlık hizmetlerinde geçen süresinden, bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen süreleri ile 196 ncı maddede belirtilen şekilde tespit edilecek mahrumiyet bölgelerinde en az 3 yıl çalışanların veya çalışacak olanların sürelerinin tamamı ve geri kalan sürelerinin 3/4 ü toplamı memurlukta geçmiş sayılarak bu sürelerin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.” denilmiştir. Maddede geçen “196 ncı madde” ise 1993 yılında 3920 sayılı Kanunlae mülga olmuştur.

Özel sektör hizmetlerinin memuriyette değerlendirilmesi ve değerlendirilmemesi hali

Bu düzenlemeye göre, özel sektörde veya serbest olarak sağlık alanında geçirilen hizmetlerin memuriyette değerlendirilebilmesi için, ilgilinin sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil bir kadroda görev yapıyor olması gerekir.

İlgili memurun, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı dışındaki bir sınıfta görev yapıyor olması durumunda, özel sektörde veya serbest olarak geçirdiği sağlık hizmetleri memuriyetinde değerlendirilmez.

Örneğin, özel sektörde Hemşire olarak çalışmış olan kişi, Mühendislik Fakültesini bitirerek bir kamu kurumunda Teknik Hizmetler Sınıfına dahil Mühendis unvanlı kadroda Devlet memuriyetine başladığında, bu memurun özel sektörde Hemşire olarak geçirdiği hizmet süreleri memuriyette değerlendirilmez. Ancak aynı kişi, memuriyete girerken veya memuriyette iken Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil herhangi bir kadroda görev aldığında, özel sektörde sağlık hizmetlerinde geçirdiği hizmetler memuriyetinde değerlendirilebilecektir.

Öte yandan, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil herhangi bir kadroda görev aldıkları için özel sektörde sağlık hizmetleri alanında geçen hizmet süreleri değerlendirilenler,  daha sonra başka bir sınıfa geçseler bile değerlendirilmiş olan bu süreleri etkilenmez.

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.