Sağlık teknikeri atamaları Bakan'a soruldu! 670 bin sağlıkçı atama bekliyor!

2021 yılı Sağlık teknikeri atamalarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi sunuldu. Önergede 670 bin sağlık teknikerinin atanma mağduriyetinin giderilmesi istendi.

Sağlık teknikeri atamaları Bakan'a soruldu! 670 bin sağlıkçı atama bekliyor!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince arz ederim. 13.04.2021 Alpay Artmen / Mersin Milletvekili

Dünya geneline yayılan Korona virüs (COVID-19) salgınının Türkiye'deki ilk tespit edilen vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Mart 2020'de açıklanmıştır. 

Türkiye'de ilk vakanın açıklandığı 10 Mart 2020'den; 12 Nisan 2021 tarihine geçen süredeki vaka sayısı 3.903.573'tür. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 34.182'dir. 

Tam da her yetişmiş sağlık personeline ihtiyacımızın olduğu bu salgın döneminde sağlık teknikerleri yıllardır haksız kadro dağılımına maruz kalmaya devam etmektedir. Meslek tanımlarının bulunmaması, bunun da kamu yönetim birimlerince yeterince dikkate alınmaması sağlık teknikerlerinin her alanda mağdur olmasına neden olmaya devam etmektedir. Sağlık teknikerlerinin meslek tanımlarının yapılması gerekmektedir. 

Bu nedenle de şehir hastanelerine taşeron-sertifikalı yerine diplomalı sağlık teknikeri alınması gerekmektedir. 12.000'lik sağlık personeli alımında (2020/14) Sağlık Teknikerlerine ayrılan kadro sadece 2.316'dir. Gerekli birimlere alınacak personelin yüzeysel branş yerine gerçekten konunun eğitimini almış sağlık teknikerinden olmaları gerekmektedir. 

Bu bağlamda; 

1 - Günlük vaka sayısında Avrupa'da birinci olmamıza ve vaka sayısının artış hızında dünyada birinci olmamıza ve sahada ihtiyacın çok olmasına rağmen neden sağlık personel alımı yapılmamaktadır? 670 bin sağlıkçının mağduriyeti neden halen giderilmemektedir? 

2 – Sağlık teknikerlerinin uzmanlığında yürütülmesi gereken kamu kadrolarına ne zaman gereken sayıda atama yapılacaktır? Sağlık teknikerlerinin atanması gereken kadrolara neden başka birimlerden atama yapılmaktadır? 

3 - Sağlık teknikerlerinin meslek tanımı sorunu istihdamdaki en büyük sorun olmasına rağmen neden çözülememektedir? Koronavirüs salgını nedeniyle her gün yüzlerce insanımızı kaybetmemize rağmen konuyla ilgili neden halen beklenmektedir? 

4 - Sağlık teknikerlerinin atamalarının en hızlı şekilde yapılması için yürütülmekte olan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.