Sağlıkçılara 3600 ek gösterge ve maaş artışı TBMM'de dile getirildi!

TBMM Genel Kurulunda konuşan İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu sağlık çalışanlarına maaş zammını ve 3600 Ek Gösterge verilmesini dile getirdi. Kabukcuoğlu'nun TBMM kürsüsündeki konuşması şöyle;

Sağlıkçılara 3600 ek gösterge ve maaş artışı TBMM'de dile getirildi!

SAĞLIKÇILARIN HAKKI ÖDENMİYOR

Kamu otoritesi “Sağlıkçıların hakkı ödenmez.” dedi, hakikaten sağlıkçıların hakkı ödenmiyor. Hâlbuki pandemi bir meslek hastalığıdır, bu durum yasal olarak sonuçlandırılmalıdır. Korkusuzca bu hastalığın üzerine giderek canını feda eden sağlık personeli de şehittir, gel gelelim Hükûmet bunu kabul etmemektedir. Bu cümleden olarak, sağlıkçılar günlük en az sekiz saat çalışmaktadır. Oysaki günümüz uygulamasında kamu görevlileri günlük altı saat çalışmaktadır. İnşallah, bu iki saati kamu otoritesi öder ve sağlıkta hiç olmazsa bunun karşılığını alırlar. Yine, birinci derece hekim için 4.800 lira civarında bir maaş vardır. Diğer meslekleri incitmek istemem ama hangi mesleği alırsanız alın hepsi bunun üzerindedir. Burada, sağlık çalışanlarına “Siz döner sermaye alıyorsunuz.” diye bir miktar ödeme yapılmaktadır ama bu onların emekliliğine, özlük haklarına yansımamaktadır.

3600 EK GÖSTERGE YILAN HİKAYESİ Mİ OLDU

Yine, hekim dışı sağlık personelinin 3600 ek göstergesi bir yılan hikâyesine dönmüştür. Diğer 3 grupta olduğu gibi sağlıkçıların da sırtları sıvazlanmakta ve verilmesi gereken, söz verdiğiniz 3600 ek gösterge ödemesi yerine getirilmemektedir. Pandeminin verileri çok tartışıldı. Geçen yıllardaki ölüm sayılarına bakılıp, bu yıl için projeksiyonlar yapıldı ve pandemi nedeni ilan edilen hayat kayıpları üzerine eklendi ama görüldü ki yine de günlük defin sayısının çok altında kalmaktadır. Burada, Sayın Sağlık Bakanına olan güven sarsılmıştır. Bu rakamlarla Bilim Kurulu nasıl karar verdi o da ayrı bir problem. Hükûmetin rakam manipülasyonu enflasyonda olduğu, gibi işsizlikte olduğu gibi burada da devam etmektedir. Şunu ifade etmek bir iftihar vesilesidir: Ülkemizde, hiçbir meslek erbabı pandemi nedeniyle görevden kaçmadı. Örneğin, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekillerinin yüzde 20’sinden daha fazlası pandemiye yakalandı. Bildiğim kadarıyla da bir arkadaşımızın eşi pandemi nedeniyle kaybedildi. Hasta olanlara şifa, hayatını kaybedenlere de rahmet diliyorum. Bu vesile ile, vatandaşlardan ihtimamlarını esirgemeyen Sayın Sağlık Bakanına, onun şahsında Sağlık Bakan Yardımcılarına, Sağlık Bakanlığı bürokratlarına, hastane başhekimlerine, klinik şeflerine, doktorlara, hemşirelere, tıbbi sekreterlere, laborantlara, yardımcı sağlık personeline, kısaca tüm sağlık ordusuna teşekkür ederiz.

SAĞLIKTA ŞİDDET BİTMİYOR

Sayın milletvekilleri, sağlıkta şiddet bitmeyen bir öyküdür. Şiddet, son yıllarda bir çok sektörde olduğu gibi sağlıkta da vardır ve tırmanarak devam etmektedir. Bu durum, doktorların, hemşirelerin, hastane çalışanlarının verimliliklerini etkilediği gibi, aynı zamanda hastaların zararına da bir durumdur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre en çok şiddete uğrayan meslek grupları hapishane gardiyanları, polisler ve ondan sonra gelen psikiyatri hemşireleri ve doktorlardır. Türkiye’de yapılan araştırmalarda sözel şiddet yüzde 98, fiziki şiddet yüzde 19 civarındadır. Şiddete uğrayanların motivasyonları bozuluyor, hasta fobisi gelişiyor ve birim değiştiriyorlar. Ülkemizde çaresiz oldukları için sesleri çıkmıyor ama Batı ülkelerinde bu iş meslek değişimine kadar gitmektedir.

Yine, Hükûmetin 2002’den sonra yarattığı popülizm gereği vatandaş önünde sağlıkta şiddet kapısı sonuna kadar açılmıştır. Ben o yıllarda başhekimdim, ondan sonraki yıllarda yine hastanede çalışmaya devam ettim. Sağlık Bakanlığının söyleminden hastaların anladığı şuydu: “Git, muayene ol; hemşireye, doktora birer tokat at, gel.” şeklindeydi. Burada yaratılan ucubenin hakkından Bakanlık da gelemez olmuştur. Konuyla ilgili sağlık mevzuatında defalarca düzenlemeye gidilmiştir. Hastalar hastaneye büyük bir beklentiyle geliyorlar. Otoritenin söylemi çok defa şöyledir: “Biz size şehir hastaneleri yaptık, gerekli muayeneleriniz yapılacak; rahatlıkla gidin gelin, vatandaş her şeye layıktır.”

SAĞLIK PERSONELİ YETERSİZ! SAĞLIKÇILAR KUŞATMA ALTINDA

Yalnız, şu bir gerçektir ki günümüzde acil servislerde, acil polikliniklerde muayene olan hasta sayıları binlerle ölçülmektedir. Türkiye’de yıllık poliklinik sayısı 750 milyondur yani  her yıl Çin’in yarısını Türkiye sağlık ordusu muayene etmektedir. Son yıllarda ülkemizde kadına karşı artan şiddetin sektöre yansımalarıyla sağlık çalışanları her yönüyle kuşatma altındadır. Türk sağlık çalışanları, OECD ülkelerinin verilerine yakın bir hizmet verirken bunu onların personelinin yarısı kadar personelle yapmakta ve onların aldığı ücretin dörtte 1’i kadar ücretle yerine getirmektedir. Tabir yerindeyse sağlık personeli iğneli bir fıçı içerisinde görevini yerine getiriyor. Şiddet nedeniyle sağlık personelinin yaşadığı posttravmatik stres, motivasyon kaybı da görevlerinde eksikliğe neden olmaktadır.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 1 ay önce

ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELLERİNİ DE UNUTMAYALIM. YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER SINIFI SAYIN VEKİLİM.ALLAH RIZASI İÇİN ADİL OLUN BİZİDE GÖRÜN,DUYUN.8 YILDIR SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROMUZU ALAMADIK.BİZİ NEDEN GÖRMÜYORSUNUZ.HER KURUM SINAVSIZ SINIF ATLATIYOR EN SON MÜBAŞİRLER SINF ATLATILDI BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAKMI.ARTIK SİZEDE KİMSE OY VERMEYECEK.ADİL OLUN BEYAZ ÖNLÜKLERE HERKES ŞİRİN GÖRÜNMEK İSTİYOR BİZDE İNSANIZ VE EV GEÇİNDİRİYORUZ.HATIRLATALIM DEDİK.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

TEK EK GÖSTERGESİ YAN ÖDEMESİ OLMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER SINIFI.BUNU NEDEN HİÇ KİMSE DİLE GETİRMİYOR ALLAH AŞKINA.1965 ANAYASASINA GÖRE HAZIRLANAN YÖNETMELİKLE YILLARDIR YARDIMCI HİZMETLER SINIFI MAĞDUR.O ZAMAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI MEMUR DEĞİL İSE İŞÇİ YAPILSIN.BU NE ADAALETSİZLİK BUNU DÜZELTMEYE GAYRET HİÇ KİMSEDE YOK SAYGILAR

Avatar
BRAVO SAYIN VEKİLİMYARDIMCI HİZMETLERİ YİNE UNUTMA 1 ay önce

Sayın Vekilim çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir..sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.

Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 1 ay önce

Sayın Vekilim çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir..sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.

Avatar
KARABÜK 1 ay önce

YHS OLARAK KADRODA İSTEMİYORUM SİZİDE İSTEMİYORUM

Avatar
KARABÜKLÜ 3 hafta önce

SENİN GİBİ MEMURUNU HEBA EDEN BAŞKAN DÜNYADA YOK BİZİM GİBİ İNEKLER OLDUKÇA SEN DAHA ÇOK BAŞKANLIK YAPARSIN VE ADAMLAR VEKİLİM DİYOR NE VEKİLİ SEN ÖNÜNE 10TANE KOYUNU KOYSAN GÜDEMESSİN AMA ÇOK PARAYI GÖRÜNCE LÜKS ARABALAR BİZİM BİLMEDİĞİMİZ DAHA NELER NELER BİZİM GİBİ İNEKLERİ GÜDERSİN AMA 10 KOYUNU GÜDEMESSİN SEN BOŞUNA KONUŞMA SANA VERİLEN AZ GELDİ GALİBA YÜREK YEMİŞ GİBİ KONUŞMA KAVİLLİ DÖVÜŞ YAPMAYIN MİLLET CAHİL DEĞİL SAYIN ALİ YALÇIN