YÜZDE 70’LİK ARTIŞA GİDİYORUZ
Erdoğan bugün kamu işçisi zammını açıklarken, aynı zamanda ek zam yaptıklarını da söyleyerek, “İş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz” dedi.

BU KEZ ENFLASYONUN ÜZERİNDE..

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
SGK Uzmanı Ali Duman ise yaptığı açıklamasında memur ve emekli için bu durumun nasıl olacağına dair, Sayın Cumhurbaşkanı 6 aylık artış için yüzde 4 ila 6 arasında bir artış öngördü. Çünkü kamu işçileri bugüne kadar sadece enflasyon artışı alıyordu. Bu kez bunu enflasyonun üzerinde olarak algıladık açıklamayı” dedi.

15 BİN TL’YE TAMAMLANACAK
Duman, açıklamasının devamında ise “Artış yüzde 45 olarak belirlendi. Örneğin 9 bin TL alan birisi yüzde 45 artışla maaşı 13 bin TL seviyelerinde olacaksa da 15 bin liraya tamamlanacak. Yani en düşük aylık alanlarda aslında artış daha yüksek oranda. Devlet memurlarımızın da Temmuz ayı zam beklentisi bu noktada yükselmiş oldu” ifadesini kullandı.

MEMUR, EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETLİ DİKKAT
Uzman isim açıklamasında memur, emekli ve asgari ücretliler için detayları açıklayarak şu yorumu yaptı:

En düşük memur maaşı 22 bin olursa, toplu sözleşme zammı ne olur? En düşük memur maaşı 22 bin olursa, toplu sözleşme zammı ne olur?

“Ücretliler arasında toplu sözleşmeler kesinlikle etki oluşturuyor. Memur, emekli, asgari ücret zammı için geçen sene yaşanan süreci bu sene de bekliyoruz. Bu konuda enflasyon verileri Temmuz ayındaki zam için en önemli unsurlardan bir tanesi. Burada refah payı da çok önemli. Burada ekonomi yönetiminin açıklamalarının satır aralarından bazı şeyleri görebiliyoruz. Örneğin memurlar için büyükşehir farkı bekleniyor. Lojman ve konut edindirme desteği sağlanması gibi talepler var. Ama Temmuz ayında gelecek enflasyon farkının yanında normalin üstünde bir refah payı artışı bekliyoruz”

mynet