Ankara Valiliği 1000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alacak! Başvuru Şartları ve İlçeler Açıklandı

Yeni 1000 Bekçi Alınacak! Ankara'da hangi ilçeler bekçi alımı yapacak? Ankara Valiliği, bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapacak. Adaylarda, 'erkek ve Türk vatandaşı olmak, en az lise ve dengi okul mezunu olmak, 30 yaşından büyük olmamak' şartları aranacak. Başvurular 22 Kasım-6 Aralık tarihlerinde ilgili ilçe emniyet müdürlüklerine yapılacak. Sözlü sınav 11-15 Aralık'ta gerçekleştirilecek..

Ankara Valiliği 1000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alacak! Başvuru Şartları ve İlçeler Açıklandı

Yeni 1000 Bekçi Alınacak! Ankara'da hangi ilçeler bekçi alımı yapacak? Ankara'nın bazı ilçelerinde görevlendirilmek üzere bin bekçi alınacak. Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında emniyet hizmetleri sınıfında Altındağ'a 90, Çankaya'ya 225, Etimesgut'a 90, Keçiören'e 170, Mamak'a 150, Pursaklar'a 25, Yenimahalle'ye 120, Gölbaşı'na 20 ve Sincan'a 110 olmak üzere bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacak. Adaylarda, 'erkek ve Türk vatandaşı olmak, en az lise ve dengi okul mezunu olmak, 30 yaşından büyük olmamak' şartları aranacak. Başvurular 22 Kasım-6 Aralık tarihlerinde ilgili ilçe emniyet müdürlüklerine yapılacak. Sözlü sınav 11-15 Aralık'ta gerçekleştirilecek..

Ankara Valiliği 06 Kasım 2017 tarihli yapmış olduğu duyurusuna göre, bünyesindeki bekçi ihtiyacını karşılamak amaçlı 1000 kişilik kadro ile Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapacağını belirtti. Ankara Valiliği Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunun kapsamında Emniyet Hizmetleri Sınıfında Ankara ili ve İlçe sınırları içerisinde görevlendirilmek üzere farklı kaymakamlıklara 1000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapacak. Adaylar başvuru şartlarını taşımaları halinde, başvuru sonuçlarına göre sözlü sınava tabii tutulacak ve Sözlü sınav sonucuna göre yazılı sınava davet edilecektir. Yazılı sınavdan da başarılı olan adaylar ise Asil ve Yedek listesine alınacaktır.

Ankara Valiliği son olarak yapmış olduğu duyurusuna göre bünyesindeki eksikliği tamamlamak amaçlı bin kişilik kadro ile Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapacağını belirtti. İşte detaylar. Ankara Valiliği toplamda 1000 kişilik kadro ile Bekçi alımı yapacağını belirtti. Buna göre Ankara Valiliği, Altındağ'da 90, Çankaya'da 225, Etimesgut'ta 90, Keçiörende 170, Mama'ta 150, Pursaklar'da 25, Yenimahalle'de 120, Gölbaşı 20 ve Sincan'da 110 çarşı ve mahalle bekçisi alacak. Ankara Valiliği bekçi alımına başvurular, 22 Kasım 2017 tarihi ile 06 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Buna göre başvurular ilçe emniyet müdürlüklerine mesai saatleri içerisinde şahsen yapılacaktır. İlanın tam metnini incelemek isteyen adaylar aşağıdaki bağlantıyı kullanarak inceleyebilirler. İstanbul Valiliği neredeyse tüm ilçeler için toplamda 2 bin kişilik çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapacağını duyurdu. İstanbul Valiliği'nin duyurusunu Bursa, İzmir gibi büyükşehirlerden gelen duyurular takip etti ve 5 bine yakın çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanı yayımlandı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Ankara Valiliği Bekçi alım ilanına, En az lise mezunu veya dengi okul mezunu olan, Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olan, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamak, En az 167 cm boyunda olmak, Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın beden ve kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşıyor olmak, Askerliğini yapmış olmak, 30 yaşından büyük olmamak ve Başvuruda bulunduğu il ve ilçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak şartları aranacaktır.


HANGİ İLÇELERE KAÇ BEKÇİ ALINACAK?

Ankara Valiliği toplamda 1000 kişilik kadro ile Bekçi alımı yapacağını belirtti. Buna göre Ankara Valiliği, Altındağ'da 90, Çankaya'da 225, Etimesgut'ta 90, Keçiörende 170, Mama'ta 150, Pursaklar'da 25, Yenimahalle'de 120, Gölbaşı 20 ve Sincan'da 110 çarşı ve mahalle bekçisi alacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Ankara Valiliği bekçi alımına başvurular, 22 Kasım 2017 tarihi ile 06 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Buna göre başvurular ilçe emniyet müdürlüklerine mesai saatleri içerisinde şahsen yapılacaktır. İlanın tam metnini incelemek isteyen adaylar aşağıdaki bağlantıyı kullanarak inceleyebilirler.

SINAV YAPILACAK?

Adaylar başvurularını gerçekleştirdikten sonra çıkacak başvuru sonuçlarına göre, adaylarda Sınav yapılacak. Öncelike sözlü sınav yapılacak olup, sözlü sınav sonucuna göre başarılı olan adaylar yazılı sınava davet edilecektir. Yapılcak Yazılı sınavdan da başarılı olan adaylar ise Valillikler tarafından hazırlanacak Asil ve Yedek listesine dahil edileceklerdir.

5 BİNE YAKIN KPSS'SİZ BEKÇİ ALIM İLANI YAYIMLANDI

İstanbul Valiliği neredeyse tüm ilçeler için toplamda 2 bin kişilik çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapacağını duyurdu. İstanbul Valiliği'nin duyurusunu Bursa, İzmir gibi büyükşehirlerden gelen duyurular takip etti ve 5 bine yakın çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanı yayımlandı.

BEKÇİ NEDİR?

Bekçi, bir yeri bekleyip korumakla görevli kişidir. Eskiden başta İstanbul olmak üzere birçok büyük kentte, mahalle bekçilerinin halk yaşayışı içinde önemli yeri vardı. İhtiyar heyetine bağlı olarak görev yapan mahalle bekçileri, bir ellerinde fener, bir ellerinde ucu demirli, kalın ve uzunca bir sopa ile sabaha değin sokakları dolaşırdı. Ayrıca bekçilerin doğum, ölüm, düğün gibi olaylarda yardımcı olmak, idari ve adli bildirimleri yerlerine iletmek, yangınları haber vermek, hatta kiralık ev ya da kiracı bulmak gibi uğraşları da vardı.

Sırtlarında uzun aba, başlarına da çuhadan yapılma, ucu kıvrık ve uzunca bir külah (barata) giyen bekçiler, orta yaşın üstünde ve her bakımdan güvenilir kişiler arasından seçilir­di. Mahalle bekçilerinin ramazan gecelerin­de davul çalıp sokak sokak dolaşarak halkı sahura kaldırmaları da eski kent yaşamının canlı yönlerinden biriydi.

Ankara Valiliği Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımına İlişkin Duyuru

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımına İlişkin Duyuru için TIKLAYINIZ

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.