İİBF mezunlarının 35 yaş sorunu ve atama kontenjanları TBMM'de

İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının 35 yaş sorunu ve atama kontenjanlarının artırılması taleplerine ilişkin Meclise yazılı önerge sunuldu.

İİBF mezunlarının 35 yaş sorunu ve atama kontenjanları TBMM'de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 24/5/2021 İsmail KONCUK/ Adana Milletvekili 

Sayıları 1 milyonu bulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının sorunları bugüne kadar görmezden gelinmiştir. “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın.” düşüncesi ile mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çalışma yapılması elzem hale gelmiştir. 

Bu bağlamda; 

1. İİBF mezunlarına verilen kadro sayısı mezun sayısı ve ihtiyaca uygun bir şekilde düzenlenmemektedir. Özellikle Gelir Uzman Yardımcılığı, Defterdarlık Uzman Yardımcılığı, SGK Denetmen Yardımcılığı, İl Göç Uzman Yardımcılığı gibi alımlar başta olmak üzere tüm KPSS A grubu ve İİBF'ye verilen B grubu alımlarında kontenjanların arttırılmasına yönelik çalışmalar var mıdır? 

2. Gelir Uzmanlığı Yönetmeliği 35. Maddesinde “Uzman yardımcılığı safhası geçirilmeden uzman kadrosuna meslek dışından atama yapılamaz." ifadesi yer alırken, aynı şekilde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 3. Maddesi Temel İlkeler'de A ve B grubu mesleklerin kesin sınırı çizilmiş ve her sınıfın kendi içinde yükselebileceği açıkken, kurum personeli Uzman Yardımcılığı safhasını geçmeden doğrudan özel bir sınavla neden uzman yapılmaktadır? Yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılması için bir çalışmanız olacak mıdır? 

3. Atamaların daha adil ve şeffaf olması için Bakanlık olarak mülakatların kaldırılması ile ilgili bir çalışmanız bulunmakta mıdır? 

4. Öğretmenlikte mesleğe giriş sınavlarında yaş şartı aranmadığı gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının kariyer mesleklere geçişinde sinir, engel aranmaması ve 35 yaş engelinin kalkması ile ilgili bir planlamanız bulunmakta mıdır? 

5. KPSS sınav merkez sayılarının pandemi döneminde artırılması, sınavların her ilde ve tek bir günde yapılması, sınava gitmek için başka bir şehre yolculuk sırasındaki bulaşıcılık riskini ortadan kaldırmak ve adayların daha az riskle kendi şehirlerinde sınava girmeleri için bir çalışmanız olacak mıdır? 

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.