'Yapay zeka kullanımı her geçen gün artıyor'

TEKNOLOJİ 21.12.2021, 11:36 21.12.2021, 14:26
'Yapay zeka kullanımı her geçen gün artıyor'

Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association), 16-17 Aralık tarihleri arasında Türkiye Bilişim Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen 38. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda yer aldı. Çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapan kurultayda, "Yapay Zekâ, Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme’’ konulu oturumda konuşmacı olarak yer alan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, yeni dünya düzeninde rekabet gücünün yapay zekâ destekli üretimden geçtiğini vurguladı.Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından “Yeni Normalde Dijital Ekonomi’’ temasıyla bu yıl 38’incisi düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı, 16-17 Aralık tarihleri arasında Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Endüstriyel haberleşme ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) ise kurultayın sponsorları arasında yerini aldı.

Cumhurbaşkanlığı, bağlı kuruluşlar, bakanlıklar, yerel yönetimler başta olmak üzere konusunda uzman konuşmacılar, kamu ve özel sektör yönetici ve çalışanları, sanayici ve iş insanları, akademisyenler, girişimciler ve öğrencilerin katılım gösterdiği kurultayda, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde üretim başta olmak üzere hayatın her alanında zorunlu hale gelen dijital dönüşüm konusu ele alındı.

Kurultayın ikinci günü gerçekleşen “Yapay Zekâ, Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme’’ konulu oturumda konuşmacı olarak yer alan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, geleceği şekillendiren dijital dönüşüm teknolojilerinin sektörlerde sağladığı kazanımları şu sözlerle açıkladı: “Kullanımı her geçen gün artan yapay zekâ, yeni endüstri çağında üretim kabiliyeti kazanmanın en önemli aracı haline dönüşüyor.

Endüstrinin birçok iş kolunda tercih edilen yapay zekâ ve alt kırımları; enerjiden sağlığa, imalattan robotik kullanımlara kadar çok kapsamlı bir uygulama alanına sahip. Yapay zekâ ve alt kırımlarına entegre olan üretim mekanizması, çok daha esnek ve üretken bir kimlik kazanıyor. Üretilen nihai ürüne gelen güncellemeler, esnek üretim bantları sayesinde ilgili değişikliklere kolay adapte olabilirken üretimdeki hata riskini de minimize ederek verimlilik artışına olanak sağlıyor" dedi. 

Yorumlar (0)
0
parçalı bulutlu