İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliye ve Turizm Ticaret AŞ’de (İZDENİZ) ile iş yerinde örgütlü Türk-İş’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası Şehir Hatları Şubesi arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. 

İZDENİZ’in kaptan, gemi, iskele, idari personel ve temizlik işleri gibi farklı birimlerinde çalışan 450 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesine göre ücretlere yüzde 85 ile yüzde 98 oranında zam yapıldı. Kaptanların ücretlerine yüzde 98, gemi adamlarının ücretlerine ise yüzde 92 oranında zam uygulanacak.

Mete Dirice: Emekli ve memura 3'lü zam! İşte yeni maaş tablosu Mete Dirice: Emekli ve memura 3'lü zam! İşte yeni maaş tablosu

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Yapılan zam sonrası en düşük işçi maaşı sosyal haklarla beraber 20 bin 500 TL olurken, gemi adamlarının en düşük maaşı 24 bin 400 TL, kaptanların en düşük maaşı ise 33 bin TL oldu. Bu rakamların ilk 6 aylık ücretler için geçerli olduğu bilgisi verildi. Ayrıca gemi adamlarına sonraki 6 aylık 3 dönemde enflasyon oranında artış ve ilk altı ay için 50 TL’lik iyileştirme zammı, kara adamlarına ise sonraki 6 aylık 3 dönemde de enflasyon oranında zam ve ikinci ve üçüncü 6’ncı aylarda ise yüzde 1’lik refah payı artışında anlaşma sağlandı.

evrensel