Türk Eğitim-Sen Ağrı Şube Başkanı Erhan Kılıç, Diyadin ilçesindeki eğitim çalışanlarının ekonomik koşulları nedeniyle öğretmen promosyon anlaşmalarının güncellenmesi gerekliliğine dikkat çekti.

Kılıç yaptığı basın açıklamasında ilçe Kaymakamlığı'nın Ziraat Bankası yetkilileri ile gelir adaletini sağlamak amacıyla bir güncelleme çalışması yapma isteğine rağmen, Ziraat Bankası Diyadin Şubesi'nin süreç içerisinde kurumları oyaladığı ve olur olmaz şartlar dayattığı belirtildi.

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Kılıç, promosyon güncelleme anlaşması çalışmalarının üzerinden 8-9 ay geçmesine rağmen Ziraat Bankası Diyadin Şubesi'nin eğitim çalışanlarını mağdur ettiğini ifade etti. Bankanın kamu personelini ticari bir meta gibi görmesi ve devletin refahından hakları olan payı vermeme durumunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türk Eğitim-Sen Ağrı Şube Başkanı Kılıç, süreç öncesinde ve süreç içerisinde yetkili sendikanın promosyon anlaşmasına yeterli ağırlığı koymadığını ve herhangi bir basın açıklaması yapmadığını belirtti. Bu durumun mağduriyeti artırdığını ifade eden Kılıç, Türk Eğitim-Sen olarak eğitim çalışanlarının haklarını savunma görevlerini üstlendiklerini vurguladı.

Kılıç, banka şubesinin keyfi tutumunu sosyal medya ve basın aracılığıyla duyuracaklarını, sendikal yasaların sağladığı boykot ve protesto gibi eylem haklarını kullanacaklarını, sürecin tek taraflı fesihle sonuçlanması durumunda bankanın eğitim çalışanlarına çıkardığı ağır cayma bedelini yargıya taşıyacaklarını ve sorumluluğu olan taraflarla yargı önünde haklarını arayacaklarını belirtti. Kılıç, üyelerinin ve tüm eğitim çalışanlarının bu konuda emin olmalarını istedi.

Talip Geylan'dan Ali Yalçın'a sert tepki: MEB’e TALİMAT vermesi de garip duruyor... Talip Geylan'dan Ali Yalçın'a sert tepki: MEB’e TALİMAT vermesi de garip duruyor...

diyadinnet