‘Kurban Bayramı’ ve ‘Babalar Günü”

İnsanlık tarihi boyunca devam edip gelen kurban kesme uygulaması, maksat ve şekil bakımından farklılık arz etmekle birlikte, bütün dinlerde yaşanan bir süreçtir. Kurban, insanın Allah'a yakınlaşmasına vesile olan bir ibadettir.

Kur’an-ı Kerim’de, Hac sûresi’nin 34. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: “Biz her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine Allah’ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık. İlahınız tek bir ilahtır. Artık O’na teslim olun. Ey Muhammed, itaatkâr, alçak gönüllü insanları müjdele.” (1)

Bir Müslüman, kurban kesmekle; kainatta bir çok canlı ve cansız varlığı insanların hizmetine veren Allah’a (c.c.), hamd ederken, Allah’ın vermiş olduğu bu nimetlere, fiili bir şükürde bulunmuş olur…

Kurban kesmek, hem malî bir fedakarlık ve hem de Allah rızası için yapılan önemli bir ibadettir. Bu gerçek, Kur’an-ı Kerim’de şöyle açıklanmaktadır: “(Ey Muhammed!), o halde Rabbin için namaz kıl. Kurban kes.”(2).“De ki: Şüphesiz Rabbim beni doğru yola iletti. Dosdoğru dine, puta tapanlardan olmayan İbrahim’in tevhîd dinine iletti. De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabbi Allah içindir. Onun ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.”(3).

Bir beklentisi olamadan, çıkar gözetmeden, her türlü riyadan uzak olarak, insana, öncelikle içinde yaşadığı topluma, dolayısıyla bütün insanlığa hizmet ederek, insanların sevgisini kazanırken, Allah’ın (c.c.) rızasını da kazanır. Yaptığı hizmetler ile, Allah’a yakınlaşan insan, bütün insanlara da yakın olur. Bu yakınlık, insanın içinde yaşadığı toplumun haklarına saygılı davranmayı, karşılıklı hakları gözetmeyi ve yardımlaşmayı gerektirir.

İslam dini, fertler arasında kardeşlik bağının korunmasından ve bunun güçlü bir şekilde devam ettirilmesinden, hepimizi sorumlu tutmuştur. Bu bakımdan kurban kesmek, Cenâb-ı Hakkın rızasına ermenin, halkın gönlünde yer tutmanın ve sosyal dayanışmayı sağlamanın önemli bir yoludur. Kur’an-ı Kerim’de: ‘’Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır, fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır...’’(4) buyrularak, bu gerçek ortaya konmaktadır.

Bu duygular içinde, idrak edeceğimiz Kurban Bayramının İdrak edeceğimiz son bayram olabileceği ihtimalini unutmadan;

Bayram günlerinin sevinç ve neşe günleri olduğunu hatırdan çıkarmadan, eşimizi, çocuklarımızı, ana ve babamızı sevindirelim.

Güler yüzlü olalım.

Geçmişlerimizi dua ve hayırla yad edelim.

Barışmak ve kaynaşmak için bayramları fırsat bilelim.

Bizi biz kılan temel milli ve manevi değerlerimize, edep, adap ve ahlakımıza sahip çıkalım.

Haram ve günahlardan uzak kalarak, Milli Birlik ve Beraberliğimizi, dostluk ve kardeşliğimizi koruyalım.

Vatanımızı ve milletimizi sevelim. Kin ve intikam duygularını terk edelim. Birbirimizle çıkarsız, beklentisiz selamlaşalım ve bayramlaşalım.

Bu bayram, bir başka önemli bir gün ile farklı bir mana derinliğini yaşayacağız…

Toplumsal yapımız, kültürel kodlarımız ana ekseninde, ailenin temel direği görülen babalarımız; aile değerlerimizin korunmasında, neslin inşa mesuliyeti merkezinde yer alır.

Bu mesuliyet dâhilinde; istikbalimizin teminatı olan çocuklarımıza, bizi biz kılan değerlerin kazandırılması sürecinde, doğru model olma hassasiyetini yaşarken, dürüstlük, adalet, paylaşma, sorumluluk, sevgi, saygı, otorite gibi hayati değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasında belirleyici bir rol üstlenmektedir.

Ailesi için her türlü fedakârlığı üstlenen, her türlü çileye göğüs geren, ailesinin mutluluğunu kendi mutluluğu sayan babalar, çocuklarını geleceğe güvenle hazırlamak özveriyle çaba harcamaktadırlar.

Tarifsiz ve tanımlanamayan derinlikte, kendi ailesi ve çocukları yanı sıra, milli mesuliyet dâhilinde de neslin inşa ve beka sorumluluklarının mana derinliğinde, yaşadığı her platformda durumdan vazife çıkarıp, vazifeye atılmak için içinde bulunduğu vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyen, canını vermekten de tereddüt etmeyen babalarımızın bu özel “Babalar Günü'nü”, idrak ediyoruz…

Neslimizin inşa sürecinde; her türlü zararlı yansımaların olumsuz tesirinden korumak açısından, çocuklarımızın, bizi biz yapan dini ve milli değerlerimizi yaşarken öğrenmeleri, yarınlarda kendileri yetişkin olduklarında, “Nasıl yaşanabilir?” sorusunun cevabını da vereceği göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünürken;

Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim kurulu ve üyelerimiz adına

Bize kutlu bir vatan bırakma yolunda şehadet şerbetini içen şehit babalarımıza, ebediyete intikal eden babalarımıza, Allah’tan (c.c.) rahmet diliyor, gazilerimizi de saygıyla yâd ediyor, elleri öpülesi babalarımızın kendilerine aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu, Kurban Bayramınızı tebrik eder, bu mübarek bayramımızın aziz milletimiz ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan (c.c.) niyaz ederim.

--------------

1. Hac, 34.

2. Kevser, 2

3. En’âm, 162-163.

4. Hac, 37

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Metin AKGÜN Arşivi