Zonguldak-Ankara karayolu Sapça Tünelleri mevkisinde meydana gelen kazada araçta bulunan Devrek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Burcu Çağlı (18), Duygu Karataş (18) ve aracın sürücüsü Şafak Durmuş (21) hayatını kaybetti. Araçta bulunan öğrenci Betül Kocaman ağır yaralandı.

Zonguldak Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.

Adli soruşturma kapsamında okula gelip inceleme yapan kolluk kuvvetleri, kazada ağır yaralanan Betül Kocaman'ın okula geldiği aracın resmi taşımalı servis aracı olmadığı, o gün taşımalı eğitim sürecine dahil olmayan başka bir araçla geldiği ve Devrek Terminaline yakın bir yerde araçtan indiği ortaya çıktı.

Bu durum taşımalı eğitimde servis araçlarının yetkililerce takibinin yapılmadığını ortaya çıkardı.

Yetkililerin ‘Çocuklar okuldan kaçtı’ diyerek sorumluluktan kurtulmaya çalıştığı, ancak öğrencilerin okula gelişleri ve gidişlerinin denetimsiz olduğu tespit edildi.

Konunun uzmanları “Ya bu resmi olmayan taşıma aracı yolda kaza yapsaydı olay nasıl açıklayacaktı?” diyorlar.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, sık sık Devrek Öğretmenevi'ne gidip orada kendisine özel menüler hazırlatıyor öğretmenevine methiyeler düzüyor.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan iki öğrencisi trafik kazasında hayatını kaybeden, bir öğrencisi hala yoğun bakımda olan öğrencini okuluna başsağlığına gitmiyor.

İlçe milli eğitim müdürü bu iddialar hakkında açıklama yapacak mı? İlçe milli eğitim müdürü bu iddialar hakkında açıklama yapacak mı?

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Devrek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gidip durumu yerinde incelemediği gibi, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü ile Şube Müdürleri de başsağlığı için gittikleri okulda Okul Müdürü ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Gonca Adıbelli tarafından 'Siz iyi niyetli değilsiniz' diye fırçalandılar.

Olayı soruşturan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine yönelik bu sözlü saldırı yetmemiş, Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Gonca Adıbelli’nin eşi sendika temsilcisi olayı sendikanın il başkanına taşıdı.

Sendika Başkanı, iki öğrencinin ölümünün araştırılmasını isteyeceği yerde İlçe Milli Eğitim Müdürü ve taşımalıya bakan Şube Müdürlerini makamlarında tehdit ederek “Siz benim üyelerime nasıl böyle davranırsınız? Hakkınızda basın açıklaması yaparım” dediği öğrenildi.

Taşımalı eğitim gören, okula kayıt dışı taşımalı servis aracıyla gelen, okula gelmeden araçtan inen, okuldan kaçtıktan sonra geçirdikleri kazada hayatını kaybeden gariban Zonguldak çocuklarının hakkını aramakla görevli olan kişilerin, olayda ihmali olan idarecileri korumaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Pusula soruyor;

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

1.Kayıtdışı servis kaza yapsa kim sorumlu olacaktı?

2.Kazada ölen öğrencilerin okuluna girmesi gerekirken Devrek Öğretmenevi’ne gidip yemek yiyen Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın hareketi doğru mu?

3.Sendikacıların, Zonguldak’ın yoksul çocuklarına sahip çıkması gerekirken olayın sorumlusu olan okul idarecileri kollaması vicdanları rahatsız etmiyor mu?

4.Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ı neden kolluyor?

5.Gariban Zonguldak çocuklarını koruyup kollamak, haklarını aramak yine bize mi düştü?

pusulagazetesi