Genel Başkanı Tuncay CENGİZ, yaptığı açıklamada; "Son işçi zamları ile birlikte devlette hiyerarşi bozulmuştur, en alt basamaktaki ilkokul mezunu bir işçinin ücreti, amiri konumundaki şef, başmühendis ve müdür ücretini geçmiştir. Türkiye adeta 1980'lere geri dönmüştür." dedi.

Genel Başkanı Tuncay CENGİZ sözlerine şöyle devam etti:

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı Mayıs 2023 ayı verilerine göre en düşük memur ücreti açlık sınırına gelmiştir. Ciddi alım gücü ve reel ücret kayıpları yaşanmıştır. Kifayetsiz toplu sözleşmelerin marifeti olan bu durum memur kesiminde ciddi tepkiler doğurmuştur.

Serzenişler, tepkiler ve taleplerimiz kapsamında, memur ücretlerindeki reel kayıplar ve alım gücü düşüklüğü kamuoyunda ve Cumhurbaşkanı Adayları nezdinde gündem oluşturmuş, önce CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, "İktidara geldiklerinde, en düşük memur maaşını asgari ücretin 2.5 katına çıkaracağını, yani bugünün tutarlarıyla en düşük memur maaşının net 21 bin 265 lira seviyesinde olacağını" ifade etmiş, akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN; "Temmuz ayında en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi maaşından aşağıda kalmayacak şekilde enflasyon ve refah payı ile birlikte 22 bin TL'ye çıkarılacağını" açıklamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı, bu açıklamayı HAK-İŞ Konfederasyonunun Genel Kurulda işçilere hitaben yapmış, yetkili konfederasyon sadece sahiplenmekle yetinmiştir. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN NTV'de katıldığı bir programda, Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı "en düşük memur maaşının 22 bin TL'ye çıkarılması" hususunda konfederasyonların hiçbir katkısının olmadığını açıklamış, Türkiye'de yetkili konfederasyonun durumunu ortaya koymuştur.

Eğitim Bir-Sen: "Ne Enflasyon Olsun Ne De Maaşlarımıza Zam" Eğitim Bir-Sen: "Ne Enflasyon Olsun Ne De Maaşlarımıza Zam"

Bununla birlikte bazı konuların da açıklığa kavuşturulması gerekir. İşçi ücret artışları Ocak 2023 ayından geçerlidir. Yaklaşık 22 bin TL en düşük işçi ücretine, ikramiye, tediye, prim ve sosyal yardımlar dahil değildir. Bu ücretlere, Temmuz 2023 ayında %15 artış ve enflasyon farkı ayrıca verilecektir. Halbuki, memur maaş artışları Temmuz 2023 ayında gerçekleşecek, açıklamalara bakılırsa en düşük memur maaş artışları Temmuz 2023 ayında 22 bin TL'ye çıkarılacaktır. Yine en düşük işçi ücreti ile en düşük memur ücreti arasında ciddi fark oluşacaktır. Dolayısıyla, hakkaniyet ve adalet için Temmuz 2023 ayında oluşacak en düşük işçi ücretinin en düşük memur ücreti ile eşitlenmesi gerekmektedir.

Bu konuya daha ekleyeceklerim var. Ancak yeri gelmişken belirteyim. Dışişleri Bakanlığı yurtdışı teşkilatında görevli sözleşmeli personelin ücretleri kiraya ancak yetiyor. Bu ücretlerinde artırılması, bulunulan ülkenin enflasyon farklarının ücretlere yansıtılması ve sosyal yardımların (kira, giyecek, yiyecek, ulaşım vb.) verilmesi hususu gözden kaçırılmamalıdır.

Sonuç olarak, 33.000 TL yoksulluk sınırının açıklandığı bir süreçte zikredilen rakamları ve mevcut hakları yeterli görmüyoruz.

memurlar.net