Yardımcı Hizmetler Sınıfının yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile, 657 sayılı Kanunda yer alan Yardımcı Hizmetler Sınıfı nın yürürlükten kaldırılması ve bu sınıfta yer alan memurların diğer hizmet sınıflarındaki durumlarına uygun kadrolara atanması amaçlanmaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfının yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifim ve gerekçesi ekte yer almaktadır
Gereğini saygılarımla arz ederim. 05.11.2018
Ömer Fethi Gürer Niğde Milletvekili
GEREKÇE:
Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı vb.) görev yapan 111.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşadıklarından, hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.
Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükümet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararının yer alması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin sinif değişikliğine ilişkin beklentisini daha da arttırmıştır.
Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadro unvanlarında görev yapan Devlet memurları, bulundukları hizmet sinifından kaynaklı olarak;

Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanimi olması ve bu sinifin içinde bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının sebebiyle amirleri tarafından unvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda bulundukları gerekçe gösterilerek unvanı ile uyumsuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sinıfında çalışan personelin kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sinirinin belirtilmemiş olması bu personele kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır.
Görevde yükselme sorunu yaşamaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sinifu personelinin yükselebileceği kadrolara (mühendis, teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur) kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel alımına gidildiğinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavi açmamalarından dolayı YHS personelinin eğitim durumları yeterli olsa dahi görevde yükselerek söz konusu unvanlara atanmaları pek mümkün olmamaktadır:
Maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar. 657 sayılı kanunda bahsedilen hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet sınıfına dâhil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık yaratmasinin yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı Hizmetler Sinifi personelinin aylık ücretleri ve emeklilik haklan (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede bulunmaktadır.

Bu itibarla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenecek geçici madde ile rende atıl durumda olan ve hali hazırda memurun tanımı ile uyuşmayan Yardımcı Hizmetler THAT Sinıfı tümden kaldırılarak bu sinifta atıl durumda olan personelin öğrenimlerine uye hizmet sınıflarına değerlendirilerek kamu yararının gözetilmesi ve verimliliğin artırılması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 657 sayılı Kanundan Yardimci Hizmetler Sınıfının kaldırılması öngörülmektedir.
MADDE 2- Yardımcı Hizmetler Sinifi bünyesindeki personelin öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınırlarındaki uygun kadro ve unvanlara atanmaları amaçlanmaktadır.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.
MADDE 4- Yürürlük maddesidir.
.
.657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36'nci maddesinin "X- YARDIMCI HİZMETLER SINIFI" başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2-657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. "Geçici Madde 46- Kamu kurum ve kuruluşlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kadrolarda görev yapan personel, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki altmış gün içinde, Genel Hizmetler Sınıfına dâhil aynı dereceli memur unvanlı kadrolara veya kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelikleri ve diğer ilgili mevzuatla aranan şartları taşımaları kaydıyla, memur unvanlı kadroyla aynı düzeydeki ve aynı dereceli diğer unvanlı kadrolara; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce mesleki veya teknik öğrenimlerini tamamlamış olan personel ise söz konusu öğrenimle ihraz etmiş bulundukları unvanlara ilişkin diğer hizmet sınıflarındaki aynı dereceli veya 45 inci madde esas alınarak daha üst dereceli kadrolara atanırlar. Bu madde kapsamında öğrenimle ihraz edilen unvanlara ilişkin kadrolara yapılacak atama işlemleri, ilgili personelin bu maddenin yürürlüğe girmesinden sonraki on iş günü içinde talep etmesi halinde; memur unvanlı kadroyla aynı düzeydeki diğer unvanı kadrolara yapılacak atama işlemleri, ilgili personelin bu maddenin yürürlüğe girmesinden sonraki on iş günü içinde talep etmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşunun ihtiyaçları doğrultusunda bu talebi uygun görmesi halinde; bu maddenin yürürlüğe girmesinden sonraki on is günü içinde herhangi bir talepte bulunmayan personelin memur unvanli kadroya yapılacak atama işlemleri ise resen kurumlarınca yürütülür. Bu madde kapsamındaki personelin atanacakları kadrolar, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sinif, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibariyle ihdas edilerek kurumların 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve bu kadrolara atananların Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas ve iptal edilen kadrolar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle birinci fıkrada belirtilen altmış günlük sürenin bitiminden itibaren iki ay içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir."

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür

Kanun teklifi için TIKLAYINIZ

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seda485 6 ay önce

Komisyonda bekletirler kesin. AK Partili bir milletvekili kanun teklifi verse bir şansımız var. Çok az da MHP' nin verdiği kanun teklifinden umudum var. Ne diyeyim hayırlara vesile olur İnşAllah.

Avatar
657 6 ay önce

50 kere teklif verildi ama icraat yok. Yeter artık yapılacaksa yapılsın!

Avatar
ASLI68 6 ay önce

Yani Bir ortak mutabakata varamadıktan sonra komisyonda beklemesinin bir faydası yok. Hükümetin YH Sınıfı için bir adım atması gerek, yoksa her türlü bekler komisyonda. Ne diyeyim gene de hayırlısı İnşAllah.

Avatar
Engelli yardımcı hizmetli 6 ay önce

Sorun var ise çözümde vardır artık bu sorunu çözme vakti geldi.Lütfen herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz saygılarımız ile.

Avatar
yardımcı hizmetli 6 ay önce

bizim sorunlarımızla ilgilenen tüm insanlardan allan razı olsun inşAllah sizlerin yardımıyla yaşadığımız sorunlardan ve hak kayıplarından bir an önce kurtuluruz. ben 4 yıllık üniversite mezunuyum fakat yardımcı hizmetler sınıfında teknisyen yardımcısı ünvanında bir bölge müdürlüğünde muhasebe servisinde muhasebe yetkilisi vekili olarak çalışıyorum. ama yaptığım işin değilde bulunduğum ünvanın maaşını alıyorum . inşAllah haklarımız bize verilir.

Avatar
Memur hizmetli 6 ay önce

Yav can kardeşlerim bu kaçıncı teklif meclisde her şey ele alınıyor bu statüyle verilen kanun teklifi bir türlü meclis kürsüsüne neden gelmiyor anlaşılmaz bir iş

Avatar
hizmetli 6 ay önce

inşAllah bizlere Memurluk kadrosu verilir

Avatar
Bayram 6 ay önce

Surekli kanun teklifi veriliyor ama sonuç alınamıyor bizleri surekki umutlandirip umudumuzu kiriyorlar