1 Temmuz 2019'da öğretmenlerin destekleme ve yetiştirme kursu ve ek ders ücreti ne kadar?

1 Temmuz 2019'da öğretmenlerin destekleme ve yetiştirme kursu ve ek ders ücreti ne kadar?
Öğretmenlerin ek ders ücretlerine 2019 temmuz ayında ne kadar zam geldi? Ek ders ücreti zamlı 1 Temmuz 2019'da ne kadar oldu? Temmuz zammı sonrası öğretmenlerin ek ders ve destekleme ve yetiştirme kursu ücreti ne kadar artacak? Sözleşmeli, kadrolu ve ücretli öğretmenler ile özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler hafta içi, hafta sonu, gece ve gündüz ne kadar ek ders ücreti alacak? Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmen ek ders ücretleri 2019 ne kadar oldu işte son hali..

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ NE KADAR OLACAK? Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1/7/2019 tarihinden itibaren artacak.

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak “%5 + yılın ilk yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %4’ten fazla olan kısmı” kadar artacak olması, bu katsayı kullanılarak hesaplanan ek ders ücreti miktarını da etkileyecek.  

Öte yandan, bu yılın Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılbaşına göre %4,99 oranında artmış bulunuyor. Buna göre, Haziran ayında enflasyon oranı sabit kalırsa, aylık katsayısı 1 Temmuz 2019’dan geçerli olarak %5,99 oranında artacak. Haziran ayı enflasyonunun artış yönünde olması halinde ise katsayının artış oranı %6’nın üzerine çıkacak.

Ek ders ücreti ve hesabı

Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda, öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda, öğretmenlere ek ders görevi verilebiliyor.

Ek ders görevi karşılığında ödenen ücretinin miktarı, ilgili öğretmenin eğitim durumu ile ders görevini yaptığı yer ve zamana göre değişebilmektedir.

Mevcut belirlemelere göre, ek ders görevi verilen öğretmene her ders saati için;

**Gündüz öğretiminde, 140 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Bu ücret, yüksek lisans yapmış öğretmenlere %5 artırımlı ve doktora yapmış öğretmenlere ise %15 artırımlı ödenir.

**Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatilleri, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetlerinde, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Bu ücret, yüksek lisans yapmış öğretmenlere %5 artırımlı ve doktora yapmış öğretmenlere ise %15 artırımlı ödenir.

Öte yandan, bu şekilde belirlenen ek ders ücreti; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıflarda ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir. Destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenlere ise %100 fazlasıyla ödenir.

Ek ders karşılığı ödenen ücretin miktarı

İlgili öğretmen için belirlenmiş olan gösterge rakamının, ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanan ek ders ücreti tutarı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Buna göre, 2019 yılının ilk altı aylık enflasyonunun %5 çıkması (beş aylık enflasyon halen %4,99 seviyesinde bulunuyor) durumunda, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ek ders ücretinin net miktarının ne kadar olacağı konusunda hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Zaman

Dersi veren

Ek ders ücretinin net miktarı*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumu

Özel sınıf ve cezaevi

Destekleme ve yetiştirme kursu

Hafta içi gündüz

Öğretmen

16,33 TL

20,41 TL

32,65 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

17,14 TL

21,43 TL

34,29 TL

Doktora yapmış öğretmen

18,78 TL

23,47 TL

37,55 TL

Gece, hafta sonu ve tatiller

Öğretmen

17,49 TL

21,87 TL

34,99 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

18,37 TL

22,96 TL

36,73 TL

Doktora yapmış öğretmen

20,12 TL

25,15 TL

40,23 TL

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır. 

*1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısına %1 oranında enflasyon farkı artışı yapılacağı (toplam artışın da %6 olacağı) varsayılmıştır.

*Ek ders ücretinin 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak ne kadar olacağı, 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü netlik kazanacak.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum