Akaryakıt ve otogaza seçim öncesi yüzde 20 indirim iddiası

Akaryakıt ve otogaza seçim öncesi yüzde 20 indirim iddiası
Karar Gazetesinde yer alan iddiaya göre, TBMM'de seçim öncesi akaryakıt ve otogazda yüzde 18 KDV'nin yüzde 1'e indirilecek.

Seçim öncesi EYT ve vergi borçlarının faizlerini silen iktidarın bu sefer akaryakıt fiyatlarında indirime gideceği gündeme geldi. Meclis'e gelen kanun teklifinin başlığı "3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" şeklindedir. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Teklif ile, akaryakıt ürünlerinden alınan katma değer vergisi oranının yüzde bire düşürülmesi amaçlanmaktadır. Güncel verilere baktığımız zaman ise akaryakıtta KDV %18 oranında uygulanırken ÖTV yüzdelik bir oranla TL olarak fiyatlara yansıtıldığı görülüyor. Eğer bu kanun teklifi kabul edilirse ÖTV ile yüzde 18, KDV ile de yüzde 18'lik kısım indirilmiş olacak."

İNDİRİMLİ BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
Ortalama fiyat olarak benzin fiyatları 21,31 TL, motorin fiyatları 23,72 TL ve LPG fiyatları da 10,89 TL olduğu biliniyor. Bu ortalama fiyatlar baz alındığında vergilerden vazgeçilerek yüzde 18 indirim yapıldığında benzine 3,79 TL, motorine 4,2 TL ve LPG'ye 1,90 TL indirim yapılmış olacak.

karar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.