Atama bekleyen öğretmenler hakkındaki önerge Meclis'e sunuldu

Atama bekleyen öğretmenler hakkındaki önerge Meclis'e sunuldu
2002-2019 yılları arasında sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olan, atanan ve atama bekleyen kişi sayıları ile atanamayan öğretmenler için geliştirilen çözüm önerilerine ilişkin 19 Temmuz 2019 tarihinde TBMM'ye sunulan soru önergesi şu şekilde.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından yazılı olatak cevaplandırılmasını saygıyla arz ve talep ederim. 
Av. Abdurrahman TUTDERE /Adıyaman Milletvekili 

17 Temmuz 2019 tarihinde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu olan 35 yaşındaki Güler Adam, son girdiği KPSS sonuçları sonrasında ataması yapılmadığı için maddi ve psikolojik sıkıntıya girerek hayatına son vermiştir. Eğitim-Sen'in hazırladığı rapora göre 2022 yılında işsiz öğretmen sayısı 1 milyon dolaylarında olacaktır. Öğretmenler, Türkiye'de diplomalı işsizler listesinde ikinci sıradadır. 

Buna göre; 

1 - 2002 - 2019 yılları arasında Sınıf Öğretmenliği bölümünden kaç kişi mezun olmuştur? Bu kişilerin kaçı öğretmenlik görevine atanmıştır? 

2 - Gün itibariyle atanmayı bekleyen, Sinif Öğretmeni branşında kaç kişi vardır? 

3 - 2018 yılında MEB tarafından 109 bin öğretmen ihtiyacı olduğu açıklanmış olmasına rağmen, 20 bin öğretmen ataması yapılmıştır. Bu durumun sebepleri nelerdir? Bu sorunun giderilmesi için ne gibi önlemler alınmaktadır? 

4 - Milli Eğitim Bakanlığı'nın işsiz ve atanamayan öğretmenler için geliştirdiği çözüm önerileri var mıdır? Eğer varsa bu öneriler nelerdir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum