Aydın İl MEM'de skandal ihale!

Aydın İl MEM'de skandal ihale!
Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Aydın ili genelindeki okullarda kullanılmak üzere 8 bin 695 ton kömür ihalesinin (İhale Kayıt No: 2019/336210) Bandırma’da FETÖ davasından 25. 07. 2016 tarihinde gözaltına alınan ve Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Mustafa Oğuzbey’in kurucusu olduğu şirkete verildiği ortaya çıktı.

İhale Aydın Linyit Firması’nın verdiği fiyatın yüksek olduğu gerekçe gösterilerek FETÖ’den yargılanan Mustafa Oğuzbey’in firması Oğuzlar Kömür Nak. Tur. Ve tic. Ltd. Şti’nin en düşük teklif sahibi olduğu gerekçesi ile bu firmaya verildi.

Öte yandan, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ihale verdiği aynı firma Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ihalede ihaleye katılamadan FETÖ iltisaklığı gerekçesi ile elendi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açmış olduğu 8 bin 695 ton kömür ihalesine üç firma katıldı.

Bunlardan,

Ototay İç ve Dış Ticaret San. Ltd. Şti 9 milyon 129 bin 750 bin TL,

Süper Enerji Mad. İnş. San. Ltd. Şti. 7 milyon 642 bin 905 TL,

Oğuzlar Kömür Nak. İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti. 7 milyon 290 bin 535 bin TL teklif sundu.

Sunulan teklifleri değerlendiren Erol Barut başkanlığındaki 7 kişilik ihale komisyonu FETÖ İltisaklı olan Oğuzlar Kömür Nak. İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti. 7 milyon 290 bin 535 bin TL teklifini ekonomik bularak 26. 09. 2019 oy birliği ile kabul ederek kararın onayı için İhale Yetkilisi olan İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş’a sundu ve 27. 09. 2019 tarihinde teklif uygun bulunarak imzalandı.

Ayrıca, ihale sonucu da ihaleye katılan firmalara ayrı ayrı gönderildi.

İhaleyi alan Oğuzlar Kömür Nak. İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti. her ne kadar Bandırma Ticaret Odası’nda 11555 Numara ile Kayıtlı bulunsa da bu şirketin kurulduğu ve asıl faaliyet yerinin Denizli ili olduğu ve Denizli Ticaret Odası’nda 14005 Ticaret Sicil Numara ile kayıtlı olarak Oğuzlar İnşaat Malzemeleri Kömür Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. isim ve unvanı altında faaliyet gösterirken firma sahibi Mustafa Oğuzbey ve eşi Hülya Oğuzbey’in 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen FETÖ hain darbe girişimi sonrası 25. 07. 2016 tarihinde Bandırma’da göz altına alındığı ve çıkarıldıkları Bandırma Sulh Ceza Hakimliği tarafından Tutuklanarak cezaevine konuldukları ortaya çıktı.

Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Mustafa Oğuzbey ve eşi Hülya Oğuzbey’in de bulunduğu 50 kişilik Bandırma FETÖ davası kapsamında hazırladığı (İddianame No: 2016/15581-Esas No:2016/4098) iddianame ile Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamaları başladı.

Bu durum ister istemez akıllara Denizli’de faaliyet gösteren Şirketin gerek mekânsal, gerekse firma adı gerekse hisse yapısı değişikliğine neden ihtiyaç duyulduğu sorusunu akıllara getiriyor.

İŞİN SIRRI BURADA

Denizli Ticaret Odasında 14005 Ticaret Sicil Numara ile kayıtlı olarak ve Oğuzlar İnşaat Malzemeleri Kömür Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ismi ile faaliyet gösteren şirket Mustafa Oğuzbey isimli şahsa ait. Ancak, Mustafa Oğuzbey tahliye olamayınca anılan şirketin 06. 04. 2018 tarih 16 Sayılı Genel Kurul Kararı ile sermayesi 5 Milyon TL’ye çıkarılarak 194 bin hisse karşılığı 4 milyon 850 bin TL Onur Oğuzbey ve 6 bin hisse karşılığı 150 bin TL Melahat Oğuzbey adına tescil edilerek Bandırma’da  faaliyetine devam ettiği ve bu değişikliğin 13. 04. 2018 tarih 9558 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlandığı görüldü.

Oğuzlar İnşaat Malzemeleri Kömür Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ihalede de en düşük teklifi sunmasına karşın ihale en ekonomik ikinci teklifi sunan ikinci istekliye verildi ve Oğuzlar Ltd. Şti. ihaleye katılamadan FETÖ iltisaklığı gerekçesi ile elendi.

NOT: Konuya ilişkin olarak Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili firma tarafından sitemize açıklama gönderilmesi durumunda yayınlanacaktır.

aydınşafak.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.