Aynı anda iki yüksek lisans programı okunabilir mi?

Aynı anda iki yüksek lisans programı okunabilir mi?
Aynı anda iki yüksek lisans programı okunabilir mi? 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" nde bu konuda nasıl bir düzenleme vardır?

Bilindiği üzere, 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" ile bir önceki yönetmelikbütünüyle değiştirildi ve önemli düzenlemelerde hayata geçti.

Bunlardan birisi de aynı anda lisansüstü eğitim yapılmasının engellenmesi oldu. Söz konusu yönetmeliğin 35 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında; "Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez." hükmü yer almıştır.

Geçen gün dile getirdiğimiz gibi 50'den fazla devlet üniversitesi 2016-2017 akademik yılı bahar döneminde Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi almak üzere ilana çıkmıştır.

Bu kapsamda, halihazırda lisansüstü eğitim gören ve yeni bir lisansüstü programa başvurmayı düşünen adayları bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamaları yapmanın faydalı olacağını düşünüyoruz :

1- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan öğrenci, ikinci bir Tezli Yüksek Lisans programına başvurup kazandığı takdirde kaydını yaptıramaz. Kaydını yaptırabilmesi için daha önce kayıtlı olduğu Tezli Yüksek Lisans programından kaydını sildirmesi gerekmektedir.

2- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı öğrenci, başka bir üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt yaptırabilir. Tezsiz yüksek lisans programları yönetmelikte istisna tutulmuştur. Sayı sınırlaması da yoktur. Bir kişi istediği sayıda aynı anda Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıtlı olabilir.

3- Bir üniversitede Doktora programına kayıtlı olan öğrenci, ikinci bir Tezli Yüksek Lisans programına veya Doktora programına kayıt yaptıramaz. Yönetmelikte "LİSANSÜSTÜ" tanımı geçtiği için Doktora eğitimine devam edenler sadece Tezsiz Yüksek Lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

4- Adaylardan bir Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programına kayıtlı olanların, üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrenci ilanlarına başvurmasına engel bir hüküm yoktur. Sadece başarılı oldukları takdirde, kayıt yaptırabilmeleri için daha önceki lisansüstü kayıtlarını silmeleri gerekir.

5- İlgili yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinin 2 nci fıkrası kapsamında, daha önceden birden fazla Tezli Yüksek Lisans programına kayıtları olan veya aynı anda hem Doktora hem de Tezli Yüksek Lisans yapanların eğitimlerine devam etmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

Bu açıklamalarımızı aşağıdaki tablo ile özetlersek durum aynen şu şekildedir :

ÖNCEKİ KAYIT

YENİ KAYIT

YAPILIR / YAPILAMAZ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILAMAZ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

(Sayı Sınırlaması Olmaksızın)

DOKTORA PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILAMAZ

DOKTORA PROGRAMI

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

DOKTORA PROGRAMI

DOKTORA PROGRAMI

YAPILAMAZ

PEKİ ÜNİVERSİTELER ADAYLARIN LİSANSÜSTÜ EĞİTİM KAYITLARINI NASIL GÖRÜYOR ?

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Bilgi Sistemine (YÖKSİS) üniversiteler tarafından kayıtlı ve mezun tüm öğrencilerin bilgileri aktarılmıştır/aktarılmaya devam edilmektedir.

Örneğin, bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan öğrencinin başka bir üniversitenin Tezli Yüksek Lisans programına başvurup, yapılan mülakat veya yazılı sınavda başarılı olması halinde, başka bir Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olduğu ilgili üniversite tarafından YÖKSİS'ten sorgulanarak görülebilmektedir.

Bu aday, önceki kaydını sildirmediği sürece yeni kazandığı programa kaydını yaptıramaz.

Dolayısıyla, nasıl tespit edecekler ben gider kaydımı yaptırırım demeden önce siz onu bir kez daha düşünün derim.

memurlar.net

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.