Bakan Selçuk, 23-27 Mart uzaktan eğitimin detaylarını açıkladı

Bakan Selçuk, 23-27 Mart uzaktan eğitimin detaylarını açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirlerin detaylarını ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirlerin detaylarını ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin açıklama yaptı. Ziya Selçuk'un açıklamalarının satırbaşları şu şekilde

1- Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sağlığı için ülke genelindeki okullarımızın 16 Mart'tan 2 hafta süreyle 30 Mart'a kadar tatil edilmesi kararlaştırılmıştır.

2- Öğrencilerimizden 1 haftayı dinlenerek geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

3- 23 Mart'tan sonra uzaktan eğitim başlayacak. 23 Mart'tan itibaren ders ortamını eve taşıyacağız. Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı.

4- Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacaktır.

5- Uzaktan eğitim içeriklerimiz hazırlanmış ve uzun sürdir devam eden çalışmalarımız son haline getirilmiştir. Öğrenciler isterlerse televizyonlardan isterlerse internetten uzaktan eğitime ulaşabilir.

6- Haftalık ders programları yapılandırılarak, EBA ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak.

7- Eğitim Bilişim Ağının tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak. Bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitimle sürmesini sağlayacak.

8- Eğitim Bilişim Ağı tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak.

9- Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tip Corona virüse karşı tedbirlerini üç aşamada hayata geçirdi. Çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için ne tür tedbirler gerekiyorsa fazlasıyla almış durumdayız. Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır.

10-Tatil durumu özel okullar için de geçerli. Sadece 11 ve 12. sınıflar EBA sistemine dahil değil, onlar için de ne yapabiliriz bakacağız.

11- Milli Eğitim'e bağlı kreşler için de tatil geçerli.

12- Eba gov tr uzaktan eğitim verilecek (23 -27 Mart)

Okulların tatil edilmesiyle birlikte 23 -27 mart arasında uzaktan eğitim  verilecek. Bu konuda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  canlı yayında açıkalma  yaptı. Eba ile ilgili ayrıtınlar  daha sonra   meb.gov.tr de  yayınlanacak.

Öğrencilerimizin öğretmenlerimizin sağlığı için Nisan ayında yapılacak ara tatil öne alınmıştır.

16 Martt'tan itibaren tatil başlayacak 23 Martt'tan itibaren de evde eğitim süreci başlayacak.

Uzaktan öğrenme sistemi ile televizyon ders programı ile ülkemiz model ülke olacaktır.

Öğrencilerimiz EBA ile ders ortamını evlerinde görecektir. İlk ve orta dereceli tüm okullarımızda haftalık ders programı yeniden düzenlenecek.

Eba ve TRT ile dersler bilişim ortamında verilecek. Öğretim kademelerine göre yarım gün mü tam gün mü senkron a senkron mu olacak hepsinin alt yapısı hazırlandı bunları daha sonra sizlere sunacağız.

AYT TYT hazırlanan öğrencilere de ücretsiz destek aracı ile Eba üzerinden derslere devam edeceklerdir.

Bakanlığımız en ince ayrıntıları kullanarak EBA üzerinden ve TRT üzerinden yayımlanarak öğrencilerimiz kendi derslerini alabilecekler.

İlkokul 1 den Lise 12 ye kadar tüm öğrencilerimiz için uzaktan eğitim için hazırlanan tüm materyaller hazırlanmıştır.

İnternet ortamında EBA üzerinden tüm öğrencilerimiz hizmet almaya ve öğretmenlerimizle iletişim halinde olacaktır. Ayrıca ücretsiz İnternet verilecektir.

3 GB İnternet desteği sağlayacağız

. Ayrıca yüz yüze eğitim tekrar olunca TELAFİ EĞİTİM programı da yapılacaktır.

EBA ile ilgili tüm kullanım detayları bu haberimizde bulabileceksiniz.

13- Soru: öğretmenler bu süreçte okullara gidecekler mi?

Ziya Selçuk: Şimdi bizim olağan uygulamamızda öğretmen arkadaşlar öğrenciler tatildeyken okullarda bulunuyorlardı, ancak bu durum olağanüstü bir durum ve ben öğretmenlerimizin, arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda da, kararlaştırdığımız gibi okullarda ara tatillerde bulunmalarını beklemiyoruz

14- Soru: Eğitim Kurumlarına Yöneticilik Sınavı iptal edilecek mi?

Bakan Ziya Selçuk, tedbirlerimiz resmi olarak Pazartesi günü başlayacak. EKYS'nin iptal edilmesi söz konusu değil. Planlandığı gibi Pazar günü bu sınav yapılacak dedi.

15- Soru: Ücretli öğretmenler tatilde ücret alacak mı?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenler ile ilgili sorulan soruya cevap verdi. Bakan Selçuk' a Ücretli öğretmenler ile ilgili durum soruldu. Derse giremedikleri için ücret alamayacaklar sorusuna "hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde önlemler alınır, merak etmeyin" dedi.

16- Soru: Okullar tatil edildi, anne ve babası memur olan çalışanlara izin verilecek mi?

Bakan Selçuk, tüm kamu personelini ilgilendiren konularda kendisinin karar veremeyeceğini bu konuda Cumhurbaşkanlığının vereceği kararların beklenmesi gerektiğini belirtti.
 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.