"Böyle okul idarecisi, böyle eğitimci mi olur?" WhatsApp grubunda küfür..

"Böyle okul idarecisi, böyle eğitimci mi olur?" WhatsApp grubunda küfür..
Hüseyin Avni Sipahi Ortaokulunda görev yapan eski idarecilerin, WhatsApp grubunda okuldaki öğretmenlere hakaretler ettikleri, kadın öğretmenlerle ilgili cinsiyetçi ifadeler kullandıkları ortaya çıktı.

İstanbul Çekmeköy Hüseyin Avni Sipahi Ortaokulunda görev yapan eski idarecilerin kendi aralarında kurduğu ‘eğitim-six-sen’ adlı WhatsApp grubundan okuldaki öğretmenlere ırkçı, siyasi hakaretler ettikleri, kadın öğretmenlerle ilgili de cinsiyetçi ifadeler kullandıkları ortaya çıktı. Olayla ilgili idari ve hukuki süreç devam ederken Eğitim Sen, bu kişilerin derhal açığa alınmasını istedi.

"DERHAL AÇIĞA ALINMALILAR"
Yaşananları “Çürümüşlüğün eğitim kurumlarındaki tezahür etmiş hali” olarak değerlendiren  Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Sevgi Yılmaz,  her şeyin delilli ispatlı olduğuna dikkat çekerek “Bu kişilerin derhal açığa alınması gerekiyor. Ama açığa alınmıyorlar, teşhir olunca başka okullara görevlendiriliyor” diyerek olayın örtbas edilmek istendiğini söyledi. Bu kişilerin Eğitim-Bir-Sen yetkilileri tarafından korunduğunu belirten Yılmaz, “Bir eğitim kurumunda eğitimcilerin bu şekilde ırkçı, cinsiyetçi küfürler etmesi kabul edilemez.  WhatsApp grubunda konuşuyorlar ama biz şunu çok iyi biliyoruz bu keyfiyet, bu rahatlık öğretmen odalarına da okullara da yansıyor. Çünkü burada liyakat yok. Okul idarecileri, yöneticileri, memleketin başındaki insan nasıl küfür ediyorsa ve cezasız kalıyorsa o cezasızlıktan güç alıyorlar” diye konuştu. Yılmaz, yazışmalarda öğretmenlerin mobbinge uğradığının ve öğretmenlere karşı düşmanca tutum içinde olunduğunun da görüldüğünü söyledi.

WHATSAPP GRUBU DEĞİL, LAĞIM ÇUKURU
Olay, Okul Müdür Yardımcısı Memduh Y’nin ortak kullanılan bilgisayarı açık bırakmasıyla ortaya çıktı. Açık bırakılan bilgisayardaki WhatsApp grubunda kendi ismini gören Eğitim Sen üyesi müdür yardımcısı yazışmaları okudu. Sendikal faaliyetlerinden dolayı üzerinde baskı olduğunu aktaran müdür yardımcısı yazışmalarda kendisi hakkında “O.ç., şerefsiz, a. koduğumun çocuğu vb.” sinkaflı küfür ve hakaretler yer aldığını gördü. Müdür yardımcısı, WhatsApp web’in sahibi Memduh Y’den bu durumu açıklamasını istedi. Memduh Y, bunun  üzerine ‘özür dileyerek’ WhatsApp yazışmalarının tamamını müdür yardımcısına teslim etti. Şu anda Sancaktepe Yenidoğan Ortaokulunda müdürlük yapan Celal S, şimdi İzmir Kemalpaşa Armutlu Ortaokulunda müdür yardımcısı olan Salim K, daha önce okulda müdür yardımcılığı yapan şimdi okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olan Osman K. hakkında tek tek şikayetçi oldu. Hem İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne hem de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunan müdür yardımcısı, yazışmalarda kadın öğretmenlerle ilgili de cinsiyetçi, sinkaflı küfürler yazıldığına dikkat çekti. Yazışmalarda kadın öğretmenler hakkında da “Kendini satıp şube müdürü olmuş", "Bayan öğretmenlerin hangisine binsek” gibi söylemler yer alıyor.
evrensel

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.