Danıştay Maarif Müfettişliği Mülakatlarının Tamamının Yürütmesini Durdurdu

Danıştay Maarif Müfettişliği Mülakatlarının Tamamının Yürütmesini Durdurdu
Bilindiği üzere sendikamızca açılan davada Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği Mülakat ve Atama Kılavuzunun Danıştay İdari Dava Dairelerince yürütmesi durdurulmuştu. Ancak Bakanlık hukuka aykırı olan kılavuz hükmü doğrultusunda mülakat sınavlarını da gerçekleştirmiş ve sonrasında atamalarını da yapmıştı.

Bilindiği üzere sendikamızca açılan davada Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği Mülakat ve Atama Kılavuzunun Danıştay İdari Dava Dairelerince yürütmesi durdurulmuştu. Ancak Bakanlık hukuka aykırı olan kılavuz hükmü doğrultusunda mülakat sınavlarını da gerçekleştirmiş ve sonrasında atamalarını da yapmıştı.

Bakanlığı, atamaları yapmaması, kariyer ve liyakatı esas alan bir sistem getirerek müfettişlik kurumunu tesis etmesi konusunda defaatle uyarmıştık.

Bakanlık bu uyarılarımıza kulak tıkamış ve atamaları gerçekleştirmiş ancak bununla birlikte sendikamızca iptal ettirilen kılavuzun yerine 20 Ağustos 2017 tarih ve 30160 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve kılavuza nispeten yazılı yarışma sınavı vs gibi daha kariyer ve liayakatı öngören MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU YÖNETMELİĞİNİ yayınlamıştı.

Mülakat sınavlarına katılan üyemiz Mahmut DEMİR’i temsilen, bu kılavuzun iptali ile birlikte kılavuza dayalı olarak 03.01.2017-17.02.2017 tarihleri arası gerçekleştirilen tüm mülakatların iptali ve buna dayalı atamaların da iptali istemiyle dava açmıştık.

Bu defa ise Danıştay 2. Dairesi 2017/1362 sayılı dosyası üzerinden gördüğü bu davada, daha önce sendikamızca yürütmesi durdurulan kılavuzun hukuka aykırılığının zaten sendikamızca açılan davada tespit edilmiş olması nedeniyle bununla ilgili tekrar karar vermeye gerek olmadığına ve bu kılavuza dayalı olarak 03.01.2017-17.02.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen tüm mülakat sınavlarının dahukuka aykırı olduğuna karar vererek yürütmesini durdurmuştur. Davanın açıldığı tarihte ise henüz atamaların yapılmamış olması nedeniyle ise atama işlemlerinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetmiştir. 

Karara göre şu an kılavuza göre ataması yapılmış tüm maarif müfettişlerinin atama işlemleri hükümsüz hale gelmiştir. Mülakata katılan ve başarısız sayılan dolayısıyla ataması yapılmayan tüm katılımcıların mülakatlarının da yürütmesi durdurulmuştur.

Mevcut durumda Bakanlığın önünde tek çözüm bulunmaktadır.

Hükümsüz hale gelen Maarif müfettişliği atamalarının tamamını ortadan kaldırarak kadroları boşaltması ve MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU YÖNETMELİĞİNE göre yönetmelikte yer alan yazılı sınav vs kriterlerine göre sıfırdan atamaları yapmasıdır. Çünkü atamasını yaptığı maarif müfettişlerinin de mülakatlarının yürütmesi durdurulmuş olup, atamaları dayanaksız hale gelmiştir. Bu halde hiçbir dayanağı olmaksızın atanmış, atamaları hükümsüz hale gelmiş kamu görevlilerinin varlığı söz konusudur.

Bireysel olarak başarısız sayıldığı mülakat sınavına dava açan tüm adaylar açısından da bu karar bağlayıcı niteliktedir.

Yandaşlığın değil, Kariyer ve liyakatın sistemde hakim kılınması konusundaki mücadelesini sürdüren sendikamızın bu hukuk zaferini Bakanlığın iyi değerlendirmesini umuyoruz.  Daha fazla karmaşaya mahal vermeden sorumluluk anlayışı içerisinde Bakanlığın üzerine düşenleri bir an önce yerine getirmeye davet ediyor bu konunun da takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz. Denetim sistemini adeta çökerten yaklaşımın tüm siyasetten uzak tutularak eğitime olan yansıması iyi hesaplanmalıdır. Hükümeti de tüm maarif müfettişlerini kapsayacak şekilde kadro artışına gidilerek tamamının aynı statüde kadroya kavuşturulması konusunda gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Her konuda olduğu gibi müfettişler konusundaki mücadelemiz ile mağdurlar ve mağdur edenlere ilişkin hukuki süreçleri devam ettireceğiz.

                                                           MERKEZ YÖNETİM KURULU

İLGİLİ KARAR İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.