Eğitim Sen: Düşük promosyon teklifleri kabul edilemez.

Eğitim Sen: Düşük promosyon teklifleri kabul edilemez.
Çaycuma'da yapılan Banka Promosyon ihalesinde 1200'ün üzerindeki Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanına bankalar tarafından teklif edilen düşük promosyon ücretine eğitim emekçileri tepki gösterdi.

9 Mayıs 2023 tarihinde yapılan promosyon ihalesinde bankalar tarafından teklifler verilmiştir. Verilen promosyon teklifleri oldukça düşük kalmıştır. Yapılan açık artırmada ise miktar çok fazla artırılmayarak 12 bin 800 TL’de kalmıştır. Söz konusu rakamın kabul edilip edilmemesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim çalışanlarına anketle sorulmuş ve eğitim çalışanlarının yüzde 80’i 12 bin 800 TL’yi kabul etmemiştir. Dokuz yıl boyunca 1200’ün üzerinde Milli Eğitim çalışanının maaş, ek ders ücreti ve diğer tüm ödemelerinin yattığı Çaycuma Ziraat Bankası Şubesinin bugün emeklilere verilen bir miktarı, 9 bin TL’yi, teklif etmesi ve ardından da ihaleden çekilmesi eğitim çalışanları tarafından çok büyük bir tepkiyle karşılanmıştır. 1200’ün üzerinde eğitim çalışanına 9 bin TL teklif eden Ziraat Bankası, Çaycuma’da görev yapan sağlık çalışanlarına Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere 3 yıl için banka promosyon ücreti olarak 25 bin 200 TL + 3 bin 800 para puan vermiştir. Yine Milli Eğitim çalışanlarına açık artırma sonucunda en son 12 bin 800 TL veren İş Bankası ise Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu çalışanlarına 27 bin TL promosyon ücreti vermiştir. 

2023 yılı Nisan ayı itibariyle Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 1207 çalışana ait bankaya aktarılan nakit miktarı (maaş, ek ders ücreti ve diğer tüm ödemeler) 27 milyon 382 bin 49 TL 34 kuruştur. Temmuz 2023’te kamu çalışanlarına yapılacak zamla birlikte bankaya aktarılacak nakit miktar daha da artacaktır. 

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

1 Ocak 2022’den bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıya kalmıştır. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun açıkladığı verilere göre, bankacılık sektörünün toplam net kârı Ocak 2023’te 95,7% artışla 39,3 milyar liraya yükselmiştir. Bankalar kazanırken düşük promosyon teklifleri eğitim emekçileriyle dalga geçmek anlamına gelmektedir.

Bir kez daha belirtiyoruz: Eğitim emekçileri bankalardan lütuf değil hakkı olanı istemektedir.  Eğitim çalışanlarının beklentisi, Temmuz 2023’te kamu emekçilerine yapılacak zam oranı da dikkate alınarak mevcut ekonomik koşullara göre tatmin edici bir promosyon ücretinin verilmesidir.

Sendikamız Eğitim Sen tarafından 11 Mart 2022 tarihinde Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılan yazı ve ardından Çaycuma’daki tüm sendikaların temsilcilerine yaptığı çağrı ve toplantılarla banka maaş promosyon tutarının enflasyon, kamu çalışanlarına yapılan zam oranları ve ekonomik veriler dikkate alınarak yenilenmesi/güncellenmesi için büyük bir çaba göstermiştir. Bundan sonraki süreçte de bu birlikteliğin sürmesi ve kazanımla sonuçlanması için sendikalarla bir araya gelmek ve ortak eylemler için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. 

Promosyon bankaların lütfu değil emekçilerin hakkıdır. Düşük promosyon teklifleri kabul edilemez. Bankaların eğitim çalışanlarını yok sayan bu olumsuz tutumu devam ederse eylemlere ve müşteri olmaktan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtmek istiyoruz."

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından öğretmenevi önünde yapılan basın açıklamasında, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun açıkladığı verilere göre, bankacılık sektörünün toplam net kârı Ocak 2023’te 95,7% artışla 39,3 milyar liraya yükselmiştir. Bankalar kazanırken düşük promosyon teklifleri eğitim emekçileriyle dalga geçmek anlamına gelmektedir. Eğitim emekçileri bankalardan lütuf değil hakkı olanı istemektedir. Düşük promosyon teklifleri kabul edilemez. Eğitim çalışanlarının beklentisi, Temmuz 2023’te kamu emekçilerine yapılacak zam oranı da dikkate alınarak mevcut ekonomik koşullara göre tatmin edici bir promosyon ücretinin verilmesidir." denildi. 

Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Çakmak şunları söyledi: "Bilindiği gibi Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çaycuma Ziraat Bankası Çaycuma Şubesi arasında imzalanan banka maaş promosyon protokolü süresinin 31 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek olması nedeniyle Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından önümüzdeki 3 yılı kapsayacak yeni bir ihale süreci başlatılmıştı. Bu süreçte Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yetkili sendika temsilcisinin yanı sıra ülke genelinde yüzde iki barajını aşan sendikaların ilçe temsilcileri de toplantıya davet edilmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı taslak ihale şartnamesi sendikalara verilerek görüş ve öneriler istenmiştir. 

Çaycuma İlçe Müdürlüğünde, 'Banka Promosyonu' gündemiyle 11 Nisan 2023 Salı günü yapılan ikinci toplantıda sendikamız Eğitim Sen tarafından özetle şu görüşler iletilmiştir: "Banka promosyon toplantılarına Çaycuma’daki tüm sendikaların temsilcileri katılmalıdır. Yeni sözleşmenin başlayacağı tarihten tam 1 ay sonra (1 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olmak üzere) kamu çalışanlarının maaşlarına zam yapılacaktır. Dolayısıyla Temmuz 2023’te kamu çalışanlarına yapılacak zamla birlikte bankaya aktarılacak miktar daha da artacaktır. Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ihale şartnamesinde yer alan, 'Banka tarafından verilecek olan ilk teklif' rakamı düşüktür, ilk teklif rakamı artırılmalıdır."

zhaber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.