İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında iddia

İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında iddia
Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Milli Eğitim Bakanlığı kararnamelerini keyfi bir biçimde uygulamaya geçirmediğini ileri sürdü.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Yürütme Kurulu, Atatürk Lisesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Atatürk Lisesi ile ilgili alınan Bakanlık kararnamelerini keyfi olarak uygulamaya geçirmediği iddia edildi.

Açıklamada, "İzmir Atatürk Lisesi'nde yemek ücretlerinin 2698 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Okul Pansiyonları Kanunu’nda belirtilen kriterlere uygun olmaması ve 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 21,45 TL olması gerekirken 50 TL den satılması şeklindeki fahiş fiyatlarla öğrencilere yemek hizmeti verilmesi nedeniyle veliler tarafından durum şikâyete konu edildi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişleri tarafından başta yemekhanenin ve diğer bazı hususların mali ve idari yönden incelenme ve soruşturması yapıldı" denildi.

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

Şube, yapılan soruşturma sonucunda Okul Pansiyonları Kanunu’nda belirtilen ücret belirleme kriterlerine uyulmadığı, toplanan paraların makbuzla belgelendirilerek saymanlıklara yatırılmadığı, mali işlemlerin usulüne uygun olarak gerçekleştirilmediği, 4734 nolu Kamu İhale Kanunu hükümlerine aykırı işlem tesis edildiği ve okulun daha önce derslik olarak kullanılan bir bölümünün özel bir fotokopiciye usulsüz kullandırılmasına ilişkin tespitlerin yapıldığı iddia etti. 

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişlerinin yürüttüğü inceleme ve soruşturma raporunda İzmir Atatürk Lisesi Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Pansiyondan Sorumlu Müdür Yardımcısının görevlerinden alınarak il emrine çekildikleri yönünde kararname düzenlendiğine dair güçlü iddiaların bulunduğu belirtildi. 

"KAMU YÖNETİCİLERİ AÇIKLAMA YAPMALI"

Demokrasinin kurallar ve ilkeler varsa ancak var olabileceği belirtilen açıklamada, "Bu anlamıyla da yasa ve yönetmeliklere uygun olarak verilen bir kararın uygulanmaması mümkün değildir. Böylesi bir durum kamu yönetimi için keyfilik ve buna bağlı olarak yaşanacak kaos anlamına gelir ki bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Söz konusu olaya konu kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden alınma kararnamelerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bekletildiği ve günler geçmesine rağmen gereğinin yapılmadığı iddiası yaygın olarak dillendirilmektedir. Böyle bir durumun olmadığına inanmak isteriz ancak eğer bu iddialar gerçekse, yapılan veya yapılmak istenilen görevden alınma kararnameleri işleme konulmayarak durumum örtbas edilme çabasından başka bir şey değildir. Ayrıca MEB tarafından usulüne uygun olarak düzenlenen görevden alınma kararnamelerinin işleme konulmaması ve gereğinin yapılmaması İzmir İl MEM’in keyfi bir şekilde yetkisini aşması durumunu ortaya çıkarır ki buna MEB’in ve ayrıca İzmir Valiliği'nin müsaade etmesi söz konusu bile olamaz, olmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar dile getirildi: "Kamu yöneticileri yaptıkları veya yapmadıkları her işlemden dolayı idari yargıya ve kamuoyuna bilgi ve gerektiğinde de hesap vermek durumundadır. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de söz konusu iddialara ilişkin bir açıklama yapmak ve söz konusu iddialara açıklık getirmek durumundadır. Yapılması gereken açıktır; söz konusu kararnameler işleme konulmalı ve görevden alınma kararları uygulanmalıdır. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünü sorumluları korumaktan vazgeçmeye ve bakanlık kararnamesini uygulamaya davet ediyoruz."

birgün.net

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.