İl Milli Eğitim Müdürü neden görevden alındı?

İl Milli Eğitim Müdürü neden görevden alındı?
Siyaset bilimciler uzun iktidar döneminin çürümüşlüklere yol açacağını söylerler. “Güç bozar, mutlak güç mutlak bozar” sözü bu kuramsal bakış açısından türemiş önemli bir tezdir.

Biliyorsunuz depremin en kritik anlarında Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür görevde alınarak, Hatay’a atandı. Hatay Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük Bursa’ya özel olarak getirildi.

Millet can derdindeyken Seyit Ali Büyük’ün Bursa’ya alel acele tayinin altında yatanları anlatmadan önce Hatay’daki öğretmen kuruluşu TÖB-SEN’in yaptığı açıklamayı haber.sol.org.tr’deki haberden aktarayım.

“Milli Eğitim Müdürü’nün şehri terk ettiğini, şehirdeki eğitimcileri ve öğrencileri kaderine terk ettiğini belirten TÖB-SEN yaptığı açıklamada ‘Bu zor durumda şehri terk eden Seyit Ali Büyük’ü ve Milli Eğitim Bakanı’nı asla affetmeyeceğiz’ ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

‘İlimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük yaşanan büyük felaketin ardından eğitimcileri yüzüstü bırakarak tayinini Bursa’ya aldırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) felaketin yaşandığı illerde, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin yaşadığı sorunlarla ilgilenmek bir yana gerçek dışı, geçerliliği olmayan adımlar atmaya devam ediyor.

Depremin yaşandığı 10 ilde yaklaşık 3,5 milyon öğrenci, 210 bin öğretmen var. Deprem bölgesinde tam bir felaket yaşanmaktadır. Komşusunu, ailesini, akrabasını, öğrencisini, arkadaşını kaybeden; evi yıkılan, hasarlı olan ve bunun neticesinde barınma sorunu yasayan, deprem travması ile karşı karşıya kalan on binlerce eğitim emekçisine empatiden yoksun ve sadece görünürde bir şey yapılıyormuş izlenimi vermek için komutlar verenleri unutmayacağız. Öyle ki MEB sahadan o kadar uzak ki hala kaç öğretmenin vefat ettiğini bilmemektedir.

Böyle bir tablo içindeyken MEB bugün büýük bir kıyak atama gerçekleştirmiştir. Konya İl Milli Eğitim Müdürü iken, 30 Haziran 2022 tarihinde Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne getirilen Seyit Ali Büyük bugün itibariyle Bursa Milli Eğitim Müdürü yapılmış, Bursa Milli Eğitim Müdürü Hatay Milli Eğitim Müdürü olmuştur. Bu kadar yıkımların, kayıpların yaşandığı bir felakette dünya kamuoyunun yüreği, gözü felaket yaşayan illerde iken, MEB Seyit Ali Büyük’e kıyak atama yapma zamanını bulmuştur.”

****

Evet 30 Haziran 2022 tarihinde Konya’dan Hatay’a atanan, henüz bir yıl bile dolmadan Bursa’ya getirilen Seyit Ali Büyük’ün tayininin arka planında şu haberdeki ayrıntı gizli:

“Milli Eğitim’de soruşturma: 7 kişi görevden uzaklaştırıldı

İnşaat Emlak Birimi’nin incelemeye alındığı soruşturmada, bir milli eğitim müdür yardımcısı ile 6 personelin görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, ‘usulsüzlük’ iddiaları ile ilgili Bursa Valiliği’nin başlattığı soruşturmada, müfettişlerin İnşaat Emlak Birimi’ni incelemeye aldıkları öğrenildi. Yürütülen soruşturma kapsamında, bir milli eğitim müdür yardımcısı ile 6 personel görevden uzaklaştırıldı.”

****

İşte ayrıntısı verilmeyen bu haber yüzünden Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür görevden uzaklaştırıldı.

Çünkü bir yaraya neşter vurdu Serkan Gür…

Çalışkanlığı, üretkenliğiyle ön plana çıkan Gür, inşaat emlak işinin başındaki kişi Müdür Yardımcısı N. S. ve arkadaşlarını görevden uzaklaştırmakla kalmadı, orada yapılan ihalelere ilişkin bir soruşturma da başlattı.

En az 300 milyon liralık bir yolsuzluktan söz ediliyor.

Aynı adreste faaliyet gösteren aynı firmalara verilen ihaleler…

İşler bölünerek, ihale yapılmadan temin yönetimiyle alınan işler…

Çalınan, el konulan hurdalar…

Güçlendirme verilen ama kesinlikle yıkılması gereken depreme dayanıksız okullar…

Nerede olduğu belli olmayan Milli Eğitim’e ait araçlar, bilgisayarlar…

İnanılmaz bir çark kurulmuş İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde…

Serkan Gür, ilgili birimdekileri görevden almakla kalmadı 3 milyarlık özel bütçe alınan İnşaat Emlak Birimi’nin başına Levent Yazıcı’yı getirdi.

İddia o ki, yeni gelecek Milli Eğitim Müdürü, önce Levent Yazıcı’yı görevden alacak, ilk etapta 150 milyonun üzerinde bekleyen bir ödeme ilgili kişilere verilmek üzere imzalanacak.

****

Bu yazının dipnotu: Elimde orada dönen dolaplara ilişkin belgeler var. Devamı gelecek…

enbursa.com/yüksel baysal

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.