MEB'den Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Hakkında Açıklama

MEB'den Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Hakkında Açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında hafızlık eğitimi alan öğrencilerin sınıf atlatılmasına yönelik açıklamada bulundu.

KONU: Hafızlık Eğitimi Alan
      Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri


DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

İlgi yönetmeliğin;
32 nci maddesinin 4.üncü fıkrasında;  "Ortaokul/İmam Hatip Ortaokulu 5 inci, 6 ıncı ve 7 nci sınıf öğrencilerine velisinin yazılı başvurusu üzerine bir eğitim ve öğretim yılı Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam etmelerine izin verilir. Hafızlık eğitimine devam ettiğini belgelendirenlerden o eğitim ve öğretim yılı için devam zorunluluğu aranmaz. Bu sürenin bitiminde öğrencilerin okula devamları sağlanır. Bu öğrenciler okula döndüklerinde, devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde, alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyonca sınava alınır. Başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir." denilmektedir.
3 üncü maddenin 2 inci fıkrasının (a) bendinde; “...İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak değerlendirilir. Bu eğitim kademesi öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.” ,
27 inci maddesinin (2) inci fıkrasının (a) bendinde; “ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında bir dersin dönem puanı; öğrencinin sınavlardan, ders etkinliklerine katılımdan ve varsa projeden aldıkları puanların aritmetik ortalaması ile belirlenir.”
14 üncü maddenin 3 üncü fıkrasında ise; "Okulda komisyon oluşturulacak sayıda öğretmenin bulunmaması durumunda il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurularak komisyon üyelerinin tamamlanması sağlanır.” denilmektedir.
Buna göre 2016-2017 öğretim yılında ortaokul ve imam- hatip ortaokulu 5 inci , 6 ncı ve 7 nci  sınıf öğrencisi iken ilgi  yönetmeliğin 32 nci maddesine göre hafızlık eğitimi alan ve izinli sayılan öğrenciler en geç 22 mayıs 2017 tarihine kadar okullarına döndürülerek  e-okul sisteminde  aktif öğrenci durumuna getirileceklerdir. En geç belirtilen  tarihte okullarına dönen ve aktif öğrenci  durumuna getirilen söz konusu öğrenciler 22 Mayıs - 02 Haziran 2017 tarihleri arasında ilgi yönetmeliğin 32 nci maddesine göre sınava alınacaklardır.
Sınav komisyonları; okul müdürü veya müdür başyardımcısının başkanlığında ortaokul ve  imam- hatip ortaokullarının 5 inci ,6 ncı ve 7 nci sınıflarında okutulan tüm derslerin alan öğretmenleri ile okul rehber öğretmeninden oluşacaktır. Yeterli sayıda öğretmen bulunmaması durumunda İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurularak yeterli sayıda öğretmenin  görevlendirilmesi sağlanacaktır.

Sınav sonuçları tutanakla tespit edilerek e-okul sistemine işlenecek ve başarılı olanlar bir üst sınıfa geçeceklerdir. 
Sınav sonunda başarısız olan öğrencilerin durumu ise ilgi  yönetmeliğin 36 ncı maddesine göre toplanacak olan Şube Öğretmenler Kurulunda (ŞÖK)'te görüşülecek ve sınıf geçme durumları Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK)  kararına göre belirlenecektir. Bu öğrencilerin başarı durumları ise ilgi yönetmeliğin 31inci maddesinin (2) nci fıkrasının (c) bendi ile ilgi yönetmeliğin 32 nci maddesinin 4 üncü fıkrasına göre değerlendirilecektir
Bilgilerinizi ve yazımızın ortaokul, imam hatip ortaokulu ve bünyesinde imam hatip ortaokulu bulunan Anadolu imam hatip lisesi  müdürlüklerine acilen duyurularak gereğinin herhangi bir gecikmeye mahal vermeden süresi içinde yapılmasının teminini rica ederim.   


Yusuf TEKİN
 Bakan a.
 Müsteşar

Kamubiz.com Özel

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.