Milli eğitim müdürü, 5 öğretmen hakkında soruşturma başlattı

Milli eğitim müdürü, 5 öğretmen hakkında soruşturma başlattı
Burdur il milli eğitim müdürlüğü, 5 öğretmen hakkında lise öğrencisini istismar ettiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Burdur’da, 17 yaşındaki dershane öğrencisi T.T. ’yi istismar ettikleri iddiasıyla, eğitim aldığı dershanede görevli 5 öğretmen hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Olay, gazeteci Osman Erbil'in CİMER’e ‘çocuğa menfaat karşılığı cinsel istismar’ suçlamasıyla yaptığı başvuru sonucu ortaya çıktı. Erbil, yaptığı başvuruda, bölgede çok sayıda kişinin haberdar olduğu olayla ilgili bugüne kadar adli ya da idari hiçbir işlem yapılmadığını belirtti.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

CİMER tarafından yapılan bilgilendirme üzerine Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü, başvuruyu Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce olayda adı geçen öğretmenler hakkında idari soruşturma başlatıldı. Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın takip ettiği istismar iddiasıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin soruşturması devam ediyor.

İstismarda bulunduğu ileri sürülen öğretmenlerden M.Z.Y.'nin, T.T.’yi gece geç saatte mesajla taciz ettiğine ilişkin telefon kayıtları, savcılığın soruşturma dosyasında yer aldı. Dershanede görevli öğretmen M.Z.Y. ve diğer 4 öğretmenin, kırsal bölgede yaşayan yoksul bir ailenin kızı olan T.T.’nin yaşadığı maddi zorlukları istismar ettiği ve şu anda 18 yaşında olan T.T.’nin olayın yaşandığı dönemde reşit olmadığı iddiaları da soruşturma dosyasına eklendi. Savcılık soruşturmasında ifadesi alınan bazı dershane çalışanları da T.T.’nin dershane öğretmenlerinin cinsel istismarına maruz kaldığını doğrulayarak bu konunun kamuoyunda bilindiğini söyledi.

‘EN AĞIR CEZALAR VERİLMELİ’

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Soruşturma aşamasındaki öğrenciye cinsel istismar olayına, eğitim sendikaları tepki gösterdi. Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın, “Bir eğitim kurumunda öğrenci bir kızımıza sahip çıkılması gerekirken, cinsel istismara kadar varan iddialar, tüm boyutları ile araştırılıp gerekli cezalar verilmeli” dedi.

Yasa ve yönetmeliklerin yetersizliğinin altını çizen Eğitim Bir Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut, “Biz sendika olarak eğitim kurumlarında öğrenci olan yavrularımızın her türlü sorunu için mücadele ederken, yaşanan bu olay hepimizi derinden sarstı. Eğitimcilerin bu tür olaylarla anılması, her yönüyle araştırılıp hızla sonuçlandırılması gereken çok ciddi bir olaydır. Bu konuda caydırıcı cezalar kanunlaştırılmalı. Burdur’da yaşanan bu olayın faillerine ve sorumluluğu olanlara en ağır cezalar verilmeli” diye konuştu.

BARO SORUŞTURMAYA MÜDAHİL OLACAK
Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmaya müdahil olacaklarını söyledi. Baro Başkanlığı’nın görevli avukatı Halil Özer de gerektiği takdirde itiraz edip konuyu en iyi şekilde takip edeceklerini söyledi. Özer, “Bu, toplumsal bir konu. Hukuki olarak olayın aydınlanması adına üzerimize düşeni yapacağız. Konuya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da devreye sokarak iddiaları sonuna kadar hukuk boyutuyla irdeleyeceğiz” dedi.

Hasan Güraksu / gazeteduvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum