Mobbing intihara sürükledi: Sözleşmeli öğretmen yaşamına son verdi

Mobbing intihara sürükledi: Sözleşmeli öğretmen yaşamına son verdi
Antep’te sözleşmeli öğretmenlik yapan 25 yaşındaki Saadet H., maruz kaldığı mobbing nedeniyle yaşamını sonlandırdı.

Antep'te Türkçe öğretmeni Saadet H. (25), 6 katlı apartmanın terasından atlayarak yaşamına son verdi. Saadet H.'nin intihar etmeden önce sosyal medya hesabından, “Ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim” paylaşımında bulunduğu ortaya çıktı.

DHA'nın geçtiği habere göre; olay, dün gece 23 Nisan Mahallesi’nde meydana geldi. Bir ortaokulda sözleşmeli Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Saadet H., 6 katlı apartmanın terasından kendini boşluğa bıraktı. Beton zemine düşen öğretmen, çevredekilerin ihbarıyla gelen ambulansla Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldrıldı. Saadet H., burada doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

2 ay önce göreve başladığı öğrenilen Saadet öğretmenin olaydan önce birlikte yaşadığı annesi Gönül H.'yi arayarak helallik istediği ve sosyal medya hesabından intihara ilişkin paylaşımlarda bulunduğu öğrenildi. Saadet H.'nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda maruz kaldığı mobbingle baş edemediği için intihar ettiğini ifade etti. Saadet öğretmenin mesajında “Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım” ifadesi de yer aldı.

Saadet H.'nin cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Kızının cansız bedenini bekleyen anne Gönül H. ise sinir krizi geçirdi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

ÇÖZÜM ÖRGÜTLENMEK
Bir meslektaşlarının bu şekilde hayatına son vermesinin üzüntüsünü yaşayan Eğitim Sen MYK üyesi Özgür Bozdoğan, Saadet öğretmenin yaptığı paylaşımda mobbinge uğradığı ve ‘her gün yaşamının pamuk ipliğine bağlı olduğu’ hatırlatılmasından bıkıp usandığını ifade ettiğini belirten Bozdoğan,bunun aynı zamanda yüz bine yakın sözleşmeli öğretmenin yaşadığı sorun olduğuna dikkat çekerek “Çözüm örgütlü olmakta, yan yana dayanışma içerisinde olmaktan geçiyor” dedi.

‘GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRMA SONA ERMELİ’
Özellikle son dönemde gelecek kaygısı yaşayan ve ekonomik sıkıntı çektiği için hayatına son veren yurttaşların esasında ciddi bir mesaj verdiğini görmek gerektiğini söyleyen Eğitim Sen MYK üyesi Özgür Bozdoğan,Saadet öğretmeninmobbinge uğramasının ve ‘her gün yaşamının pamuk ipliğine bağlı olduğu’ hatırlatılmasının esasında sözleşmeli öğretmenliğin ya da güvencesiz çalıştırmanın açık göstergesi olduğuna dikkat çekti. Öğretmenlik mesleği ve kamu hizmeti sunulan hiçbir iş kolunda güvencesiz, geçici zamanlı istihdam biçimi olmaması gerektiğini defalarca söylediklerini anlatan Bozdoğan“Bu kamu hizmetinin doğasına aykırı. Kendi geleceğiyle ilgili aidiyet duygusunun oluşmadığı bir durumda ortaya böyle olumsuz şeyler çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

YÜZ BİNLERCE ÖĞRETMEN VAR BÖYLE
Mobbingle ilgili tartışmanın ise eğitim yöneticilerinin özellikle sözleşmeli ve güvencesiz çalışanlara karşı yaklaşımını ortaya koyduğunu ifade eden Bozdoğan“Bir öğretmen iş yerinde sürekli olarak sistematik şekilde mobbinge uğradığını söylüyor. Güvencesiz olduğununkendisine bir biçimde hatırlatıldığını belirtiyor. Bize bıraktığı mesaj sorunun büyüklüğünü ifade ediyor. Yüz bine yakın sözleşmeli öğretmenimizin yaşadığı bir mesele bu. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşamış olduğu ruh halini ifade ediyor. Düşünün sözleşmelisiniz ve her gün bunu yeniden yaşıyorsunuz. Bir ay sonra bir yıl sonra aynı işe devam edip etmeyeceğiniz belli değil. Bİr öğretmen için kabul edilebilir değil” dedi.

evrensel

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.