Öğretmenler Birleşti, 20 Bin TL Promosyon Talep Etti

Öğretmenler Birleşti, 20 Bin TL Promosyon Talep Etti
Hakkari’de faaliyet gösteren 5 eğitim sendikası bankaların promosyon tutarlarına tepki göstererek, Milli Eğitim Bakanlığını göreve çağırdı. Halk Bankasını protesto eden eğitimciler banka kartlarını yırttı.

Hakkari’de eşine az rastlanır bir durum yaşandı. Faaliyet gösteren 5 eğitim sendikası bir araya gelerek bankaların öğretmenlere sunmuş oldukları tekliflere tepki gösterdi. MEB’i göreve çağıran sendika üyeleri, Halk Bankası’nı da protesto ederek banka kartlarını kırıp attılar.

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
Hakkari’de eğitim alanında örgütlü; Eğitim Bir Sen, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve Koop İş Hakkari Temsilciliği, kentteki kamu bankalarının günün ekonomik koşullarına ve enflasyonda yaşanan yüksek seyre uygun şekilde promosyon güncellemesi yapmamasını ortak açıklama ile protesto etti.

Çölemerik Caddesi Hacı Sait Camisi önünde bir araya gelen 5 sendika üyesi eğitimciler promosyona ilişkin talepleri içerin dövizler açıp taleplerini içeren sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Kop- İş Sendikası Hakkari İl Temsilcisi Orhan Kanat, Hakkari Merkezde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda çalışan 2100 eğitimci için il mili eğitim müdürlüğü tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde banka promosyon ihalesi yapıldığını söyledi.

Yapılan ihalede Halkbank Hakkari Şubesinin 3 yıl için her çalışana 6000 TL’lik teklifte bulunduğunu belirten Kanat, bankanın verdiği promosyonun pula dönüştüğünü ve eğitim emekçilerinin bu konuda ciddi bir hak kaybına uğradığını ileri sürdü.

Kentte faaliyet gösteren eğitim sendikaları olarak hem il milli eğitim hem de bankaların yöneticileri ile görüştüklerini bildiren Kanat, promosyon güncellemesi taleplerinin dikkate alınmadığını ve bankalarca kendilerine sunulan tekliflerin kabul edilemez olduğunu savundu.

Bankaları suçlayan Kanat, “Bu görüşmeler sonucunda özellikle kentteki Halk Bank, Ziraat Bank, Vakıf

Bank olan üç kamu bankasının serbest piyasa, rekabet koşullarına ve yasalara aykırı olarak fiili bir

anlaşma yaptıkları; kentteki kurumların promosyon ihalelerini paylaştıkları, bu ihalelerde bir kamu

bankası bir kurumun ihalesine giriyorsa diğer bankaların ihaleye girmediği, güncelleme ihalelerinde

diğer kamu bankaların teklif vermedikleri yapılan görüşmelerde kendileri tarafından ifade

etmişlerdir. Bu durum yapılan güncelleme ihalesinde de açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Vakıf Bank

Hakkari Şubesi güncelleme ihalesine sadece teşekkür mektubu göndermiş, Ziraat Bankası Hakkari

Şubesi nezaketten uzak bir şekilde hiç bir teklif yapmadığı gibi bir teşekkür mektubu bile

göndermemiştir. Kamu çalışanlarını alternatifsiz bırakarak suç işleyen ve haklarını gasp eden bu

bankaları buradan kınıyoruz “dedi.

Halk Bank Hakkari Şubesi ile yapılan görüşmelerin bankaca kendilerine sunulan son teklifin 8800 TL olarak revize edildiğini belirten Kanat, “Ayını banka Hakkari Üniversitesi için promosyon güncellemesini 22000 TL, Hakkari Belediyesi için 12500 TL şeklinde yaparken, söz konusu milli eğitim çalışanları, öğretmenler olunca rencide edici ve onur kırıcı teklifler sunmaktadırlar. Buradan açık bir şekilde ifade etmek gerekir. Biz bu yönlü yaklaşımları kabul etmiyoruz, geçmişte olduğu gibi bugünde buna karşı her türlü mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine seslenen Kanat, merkezi düzeyde tanınan promosyon miktarlarının yerel düzeydeki çalışanlara uygulanması çağrısında bulundu.

Farklı bakanlıklardaki çalışanların aldığı promosyon miktarlarını da paylaşan Kanat, “Sağlık bakanlığı çalışanları için 29000 TL, Adalet bakanlığı çalışanları için 25000 TL ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez çalışanları için 25000 TL şeklinde anlaşmalar yapılırken; 1milyondan fazla çalışanın olduğu eğitim işkolunda merkezi bir protokol yapılmadığından yerellerde bizlere reva görülen komik promosyon teklifleri ile eğitim çalışanları sahipsiz bırakılmaktadır. Bu durumu da kabul etmediğimizi ve bakanlığın bir an önce alışanların hak kayıplarının önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Kanat eğitimlerin promosyonlara ilişkin taleplerini şu şekilde sıraladı

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

- Mevcut promosyon sözleşmesinin güncel Türkiye şartlarına endeksli olarak revize edilip en az

20.000 TL ve üzeri olacak şekilde güncellenmesi.

- Güncellenecek promosyon sözleşmesinin ödenecek tutarının tek seferde, peşin olarak ve

tayyin durumunda iade edilmeyecek şekilde ödenmesi.

- Banka için gelir eğitim çalışanlarına külfet olan EFT, FAST ve HAVALE işlemlerinden kesinti

yapılmaması.

- Mevcut promosyon sözleşmesinde yer alan tek taraflı fesih durumunda ağır yükümlülükler

getiren ceza maddelerinin kaldırılması.

- ATM’lerden tek seferde para çekme miktarının maaşların yüzde ellisinin üzerine çıkarılması.

- Kredi kullanmak isteyen eğitim çalışanlarına gerekli kolaylıkların sağlanması.

Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır. Alın terimiz vardır. Hakkımız

vardır. Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik ne fazla. Tek

beklentimiz, hakkımız olanı almak!

Açıklamanın ardından Halk Bankasına ait kredi kartları ve banka kartlarını yırtan eğitimciler ayrıca banka için bağış topladılar.

hakkarihabertv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.