Öğretmenlere geçen yıl 25 bin TL veren banka, bu yıl 10 bin TL promosyon verdi!

Öğretmenlere geçen yıl 25 bin TL veren banka, bu yıl 10 bin TL promosyon verdi!
Mersin’de kamu çalışanı 13 bini aşkın eğitimci ile bankalar arasında promosyon taktik savaşları yaşanıyor!

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve merkez ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı toplamda 13 bini aşkın personelin banka promosyon anlaşmasının revize edilmesi için önemli bir birliktelik sergilendi. Milli Eğitim Müdürlüğü ile kurumda örgütlü personelin üyesi olduğu 4 sendika birlikte hareket ederek, bankalara karşı güç birliği yaptı.

Toplamda 3 yıllık promosyon alacakları için bankalara karşı örgütlenen 13 bin eğitimcinin birleşme stratejisi, bankaların düşük teklif vererek ihaleleri iptal ettirmesiyle başarısız oldu. Ama yılmayan eğitimciler bankalara karşı eylem kampanyası başlattı.

SADAKAYA KARŞI EYLEM ATAĞI

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

İlk ihale 7 Mart 2023 günü yapılırken geçen 20-25 bin TL promosyon veren bankalar bu tekliflerini 10 bin TL’ye kadar düşürdü. Üstelik de bankaların kesinti içeren bu tekliflerinde kasıtlı olarak ısrarcı davranmaları sonucu ihale iptal edildi.

Bunun üzerine Eğitim İş Şube Başkanı Yakup Tekin, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Abdulla Çelik, Eğitim Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Ercan, bir araya gelerek izlenecek yol haritası için fikir alışverişi yaptı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda; eğitim emekçilerini rencide eden bu teklifleri kabul etmenin asla söz konusu olmadığı kararında birleşildi. “Bizlerin emeğinden para kazanan bankaların ve yetkililerinin gözünde eğitim emekçilerinin bir değeri olmadığını üzülerek görmüş olduk” görüşünde buluşan eğitimciler, çalışanlara sunulan sadaka şeklindeki tekliflerden dolayı tepkilerin ortaya koymak adına eylem boyutuna geçme kararı aldı.

BANKALAR PROTESTO EDİLECEK

Alına karar doğrultusunda Mersin’de kamu çalışanı eğitimciler; Maaş aldığı ve promosyon revizyonuna yapıcı yaklaşımlar sunmayan bankaların kredi kartlarını iptal edecek.

Otomatik ödeme talimatlarını sonlandıran eğitim emekçileri, ek hesaplarını kapatacak. Maaş hesaplarına yatırılan maaş ve ücretleri aynı gün başka bankalardaki hesaplarına aktaracak olan eğitimciler, eğitim bileşenlerini memnun edecek bir teklif gelene kadar, mümkün olduğu ölçüde anlaşmalı bankalar ile iş ve işlem yapmayacak.

Eğitim çalışanlarını mağdur eden promosyon ihalesinin tüm paydaşları ile görüşmeleri yapmayı sürdürecek olan sendikalar, bu mağduriyetin giderilmesi için sonuna kadar mücadelede kararlı olduklarını söyleyerek, üyelerini eyleme destek vermeye çağırdılar.

BANKALAR DAHA ÇOK KAZANÇ PEŞİNDE

Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, bankaların 13 bin kamu çalışanı eğitimci ile toplu promosyon anlaşması yapmak istemediğini, daha kazançlı gördüğü böl-parçala kazan sistemi ile ilçe bazlı anlaşma peşinde olduğunu söyledi.

“Geçen yıldan buyana bu süreci birlikte yönetiyorduk, ilçe milli eğitim müdürleri ile görüştük ve talepleri aktardık” diyen Tekin, “Milli Eğitim Müdürlerimiz duyarlı davrandı ön çalışma yaptılar ama bankalardan gereken ilgiyi görmediler. Bu kapsamda 4 merkez ilçenin ihalesi ile MEM’in kendi personeli için yaptığı öğretmen ihalesi, 13 bin öğretmen üzerinden yapılması için çalışma yapıldı.

“FAZLA PARA KAZANAMADIKLARI ZAMAN BU İŞİ YAPMAK İSTEMİYORLAR”

İhalede verilen tekliflerin düşük olacağını biliyorduk. 13 bin kişinin maaşını ve ek gelirlerini tek kalemde toplama gibi istekleri yoktu. Düşük teklif verdiler. Bundan sonra ne olur? İlçeler kendine döner. Her ilçe kendi içinde ihaleye çıkacak. İlçe bazında duruma göre hareket edilecek. Yenişehir ve Mezitli’deki eğitim çalışanlarının daha doymuş olduğunu çok faizli kredi istemediklerini, Toroslar ve Akdeniz’de krediye ihtiyacı olan öğretmenleri tercih ettiler.

Kendilerine çok fazla getirisi olmayan işe girmiyorlar. Çünkü bankalar maaştan değil ek gelirden kazanıyorlar. 13 bin kişinin maaşını organize edip fazla para kazanamadıkları zaman bu işi yapmak istemiyorlar.

GEÇEN YIL 25 BİN TL VEREN BANKA, BU Yıl 10 BİN TL VERDİ

Biz birlikten kuvvet doğar dedik ve hatta herkes çok umutluydu. İl Milli Eğitim kendi bünyesinde ekim ayında bir ihale hazırlığı yaptı. 15 bin 750 TL kendi personeli olan bin 320 kişi için önerdi. Çok düşük denildi Kasım’da yapılacak ihale yılbaşından sonraya ertelendi.

Bankalar geçen yıl verdikleri 20-25 TL’yi vermeyip, şuan 10 bin TL civarında promosyon teklifinde bulunuyorlar. Üstelik bundan da önceki verdikleri promosyonları da kesmek istiyorlar. 3 yıllık böyle bir promosyon anlaşması beklentiye cevap veremediği için bankayı protesto kararı aldık. Eğitim çalışanları da buna katkı vermelidir. Bu da çok mantıklı değil ama çaresiziz. Burada eğer bankayı tekrar ikna etme çabası sonuç verir” diye konuştu.

mersinhaberci.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.