Öğretmenlere Re Sen Verilen Seçim Görevi!

Öğretmenlere Re Sen Verilen Seçim Görevi!
Son günlerde öğretmenler arasında oldukça eleştiri alan bir konu ; seçimde RE SEN görev verilmesi…Kendine has kanunu nedeniyle sorumluluğu oldukça ağır olan aynı zamanda milli iradenin tescilinin sorumluluğunun da sırtlanıldığı bu görevi öğretmenlerimiz almak istemiyor.

Son günlerde öğretmenler arasında  oldukça eleştiri  alan  bir konu ; seçimde RE SEN görev verilmesi…Kendine has kanunu nedeniyle  sorumluluğu oldukça ağır olan aynı zamanda milli iradenin tescilinin sorumluluğunun da  sırtlanıldığı bu görevi  öğretmenlerimiz almak istemiyor.

Pek  çok  ilçe de  öncelikle gönüllü öğretmenlerin tespiti yapıldı.Gönüllülerin sayısı mevcut öğretmen kadrosunun  % 15 i kadar oldu.Görev almak istemeyen   geri kalan %85  arasından ise         re sen görevlendirmeler yapıldı.

Seçim kanunun  ilgili maddesi aynen  şöyle ;

“Sandık kurulu başkanının belirlenmesi

MADDE 22- İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.

Sandık kurulu başkanının göreve gelmemesi halinde, kamu görevlileri arasından belirlenen üye, bu üyenin de bulunmaması durumunda en yaşlı üye kurula başkanlık eder.”

Kanun aslında açık ,ama nedense bu görev büyük oranda öğretmenlere RE SEN verilmektedir.Dahası  pek  çok  ilçe den gelen bilgiler  gösteriyor ki bu resen yapılan görevlendirilmeler bile oldukça özensiz yapılmaktadır.Mesela ;  seçim kararının alınmasıyla  birlikte  ilçe seçim kurullarına mazeretlerini belirten dilekçeleri veren öğretmenlere dahi resen görev verildi.Bunların içerisinde kanser hastası olan  öğretmen de, 7 aylık hamile olan öğretmen de  , hatta karı koca öğretmen  olup çocuklarını başkasına  bırakma  şansı olmayanların her  ikisine birden re sen  seçim görevi verilmiş durumdadır.

Burada bir koordinasyonsuzluğun açık göstergesi söz konusudur.Seçim  öncesi bu görevlendirmelerin daha düzenli  şekilde yapılması gerekmektedir.Ayrıca  şu da unutulmamalıdır , İlçe de görev yapan tek kamu görevlisi öğretmen değildir.

Görev büyük oranda  öğretmenlere verilmek isteniyorsa ; yeterli sayıda gönüllü öğretmen bulunmadıysa ;İlçe seçim kurulu İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü  ile koordineli hareket edip gönüllü olmayan  öğretmenler arasından RE SEN görev verilebilecek  öğretmenlerin isim listesi istenebilir.Böylelikle  personelini yakından tanıyan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü en azından gerçekten herhangi bir mazereti bulunmayanların  isim listesini vermesiyle resen görevlendirmelerde itiraz ya da rahatsızlık en aza  indirilmiş olacaktır.

Öğretmen haklarını savunmakla görevli tüm sendikaların  bu konuya dair girişim yapmaları ve görevlendirmelerden sorumlu  ilçe seçim  kurullarının bu konuda biraz daha sağduyulu olmaları ve sağlıklı bir seçim süreci için  biraz daha özen göstermeleri gerekmektedir.

Saygılar…

MURAT MEHMET GÜLER

Eğitimci –Yazar

 [email protected]

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum