Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Ertelensin

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Ertelensin
Bilindiği üzere zorunlu hizmet bölgesinde çalışmayan zorunlu hizmete tabi öğretmenler mazeretlerini beyan etmeleri halinde erteleme yapabilmektedirler. Bunun büyük bir kısmını da eş (aile birliği) özrü oluşturmaktadır. Erteleme yapmak isteyen öğretmenlerden her yıl mazeret belgeleri talep edilmektedir. COVİN-19 virüsü nedeniyle yaşanan süreçte bir çok vatandaşın işsiz kaldığı bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle işsiz kalmış ya da mazeret belgesi için hastane vs gidemeyen öğretmenlerin 2020 yılında sorun yaşamamaları için bir yıl süreyle belge talep edilmemesini, 2020 yılında resen atama yapılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını bakanlıktan talep ettik.

Ayrıca; zorunlu hizmet bölgelerinde çalışacak öğretmenlere uygulanması gündemde olan ve 2023 vizyonunda da yer alan teşvik uygulamasının( mali, güvenlik, barınma, süre sonunda yer değiştirmede öncelik... gibi yöntemleri içerecek şekilde) hayata geçirilerek zorunlu hizmet bölgelerinin tercih edilir hale getirilip zorunlu hizmet zorunluluğu kaldırılması/minimize edilmesi yönünde çalışmalar yapılması sendikamızın bu güne dek her zaman dile getirdiği konular arasındadır.

Ayrıca isteğe bağlı iller arası yer değiştirmelerde açılacak kadro sayısının arttırılması (norm durumları değerlendirilerek tüm münhal kadroların duyurulması) COVİN-19 nedeniyle yaşanan sorunlarda öğretmenlerin kendilerini daha güvende hissedecekleri, ailelerine sahip çıkabilecekleri/yardımcı olabilecekleri yerlere yer değiştirebilmeleri sağlanmış olacaktır.

Merkez Yönetim Kurulu

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum