Öğretmenlerin Ocak 2020 DYK ve ek ders ücreti net miktarı ne kadar?

Öğretmenlerin Ocak 2020 DYK ve ek ders ücreti net miktarı ne kadar?
2020 yılı Ocak ayı zamlı öğretmen ek ders ücretleri ne kadar? Öğretmenlerin 2020 zamlı DYK ücretleri belli oldu. Okullarda, özel eğitim sınıflarında, cezaevinde ve destekleme ve yetiştirme kurslarında görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere 2020 yılı ilk yarısında hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz ne kadar ek ders ücreti ödenecek?

2020 yılı Ocak ayı zamlı öğretmen ek ders ücretleri ne kadar? Öğretmenlerin 2020 zamlı DYK ücretleri belli oldu. İşte 2020 yılı ilk yarısında hafta sonu, hafta içi, gece ve gündüz ek ders ücreti miktarları

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ 2020 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1/1/2020 tarihinden itibaren artacak.

Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebiliyor.

Ek ders görevi karşılığında öğretmenlere verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile maaş katsayısı esas alınarak belirleniyor.

Bu yıl Aralık ayında enflasyon artış oranının “0” çıkması durumunda, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren maaş katsayısı %4,71 oranında artacak ve bu artış öğretmenlerin yararlandığı ek ders ücretinin miktarını da artıracak.

Ek ders ücretlerinin hesaplanması

Öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin miktarı, eğitim durumlarına ve ders görevini yaptıkları yer ile zamana göre değişebilmektedir.

Ders görevi verilen öğretmenlere, mevcut belirlemelere göre ders saati başına;

**Gündüz öğretimi için 140 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

**Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

Öte yandan, bu şekilde belirlenen ek ders ücreti;

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine %25 fazlasıyla ödenir.

-Cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

Ek ders ücretinin 2020 yılı ilk yarısındaki miktarı

Ders saati başına ilgili öğretmen için belirlenmiş olan gösterge rakamının ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanan ek ders ücretinden, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Buna göre, 2020 yılının ilk altı aylık döneminde, öğretmenlerin ders başına alacağı ek ders ücretinin net miktarı şöyle olacak. (enflasyon farkı %0,71 olacağı varsayımıyla)

Zaman

Dersi veren

Ek ders başına net ücret*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında

Özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri

Destekleme ve yetiştirme kurslarında

Hafta içi gündüz

Öğretmen

17,10 TL

21,37 TL

34,20 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

17,95 TL

22,44 TL

35,91 TL

Doktora yapmış öğretmen

19,66 TL

24,58 TL

39,33 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

Öğretmen

18,32 TL

22,90 TL

36,64 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

19,24 TL

24,05 TL

38,47 TL

Doktora yapmış öğretmen

21,07 TL

26,34 TL

42,14 TL

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır. 
memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum