Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 2018'de yeni düzenlemeler neler? Madde madde yapılan değişiklikler

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 2018'de yeni düzenlemeler neler? Madde madde yapılan değişiklikler
Milli Eğitim Bakanlığı'nca Ortaöğretim (Lise ) Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler neler? Lise yönetmeliği hangi yeni düzenlemeleri içeriyor? Sınıf geçme, yaş ve ödül konularında hangi değişiklikler yapıldı.

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir zaman  kala MEB tarafından Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğrencileri yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler hayata geçirildi. 

1-Lise öğrencilerinin teşekkür ve takdir alabilmeleri için 5 günden fazla devamsızlık yapmamaları gerekiyor. 30 günden fazla devamsızlığı olanlar da ders notu ne olursa olsun başarısız sayılacak.

2-Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlığı önlemek için yeni düzenlemeler yaptı. Buna göre teşekkür ve takdir almak için özürsüz devamsızlık süresinin 5 günü geçmemesi gerekecek.

3-Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek .
Tam teşekküllü hastaneden sürekli tedavi ihtiyacına dair raporu olanlar ya da koruma ve bakım altında olan öğrenciler için devamsızlık süresi 60 gün olabilecek.

4-Ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişikliğinde lise sınavlarıyla ilgili düzenleme de var. Buna göre liselerde yazılı sınavlar gerektiğinde okul, eğitim bölgesi il veya ülke genelinde ortak yapılabilecek. 

5- Yeni yönetmeliğe göre 22 yaşını tamamlamış olanlar o yılın sonunda mezun olabilecek durumda değilse okulla ilişiği kesilecek ve açıköğretim kurumlarını ya da mesleki eğitim merkezlerine gönderilecek. 

6- Özel eğitime ihtiyacı olan kaynaştırma öğrencilerinin her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde, kayıt alanlarındaki liselere yerleştirilmeleri sağlanacak. 

7- Ayrıca merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullara nakil ve geçişlerde taban puan uygulaması getirildi. O okula en düşük puanla giren öğrencinin puanı taban puan olarak kabul edilecek.

8- Yönetmelikte öğretmenlerin nöbet görevlerinde de değişiklik yapıldı.

Buna göre  hamile ya da engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlere nöbet görevi verilmeyecek. İsteyen engelli öğretmenelr nöbet görevi alabilecek. Ayrıca engelli öğretmenlere ile engelli çocuğu bulunan öğretmenler nöbet görevinden muaf sayılacak. Ancak, engelli öğretmenler ve engelli çocuğu bulunan öğretmenlerden istekli olanların nöbetlerinin belirlenmesinde tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılacak. Hamile öğretmenlerei ise hamileliğin 24'üncü haftasından itibaren ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmeyecek. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.