PICTES Geçici Öğretmenlere Kadro Verilecek Mi? Bakan Selçuk Açıkladı

PICTES Geçici Öğretmenlere Kadro Verilecek Mi? Bakan Selçuk Açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk PICTES öğretmenlerine kadro için verilen soru önergesini cevapladı. Bilindiği üzere CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba PICTES öğretmenlerin kadro sorununa ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması üzerine TBMM'ye soru önergesi vermişti. Bakan Selçuk PICTES öğretmenlerine kadro sorusunu şöyle cevapladı..

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM'ye sunulan soru önergesi şu şekilde idi..

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 
Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 
Veli AĞBAB/Malatya Milletvekili 
“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi" projesi PICTES Kapsamında 5 Bin geçici sözleşmeli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kalıcı bir çözüm ve kadro beklemektedir. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından yapılan açıklamada PICTES Projesi 'nin Avrupa Birliği tarafından yapılan yardımlar sebebiyle 2021'e kadar üç eğitim yılını daha kapsayacağı belirtilmektedir. 

Bu çerçeveden hareketle; 
1-
5 Bin öğretmenin KPSS, MÜLAKAT VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI şartlarını yerine getirmelerine rağmen özlük haklarında normal öğretmenlerden farklı bir durumdadır.Bu öğretmenlerin kalıcı bir şekilde bakanlığınız bünyesinde çalıştırılması planlanmakta midir?
2- 5 Bin öğretmenin proje bitiminde işlerine son verilmesi, Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?

Hürriyet.com'da 'Suriyeli çocuklar için 4 bin 700 geçici öğretmen' şeklinde yer alan habere göre Bakan Selçuk PICTES öğretmenlerine kadro sorusunu şöyle cevapladı;

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’nde (PIKTES) İş Kanunu’na göre öğretmen istihdam ettiklerini belirterek, “Proje bünyesinde 4 bin 700 öğretmen geçici süreli sözleşmeli olarak çalışmaktadır” dedi.

CHP’li Veli Ağbaba’nın önergesine yanıt veren Selçuk şu bilgileri aktardı: “İstihdam edilen öğretmen adayları İş Kanunu hükümlerine tabi olarak çalıştığından Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi öğretmenlerden özlük hakları açısından farklı durumdadır. Projenin başlangıç aşamasında Kasım 2016’da İş Kanunu’na göre çalıştırılmak üzere geçici süreli öğretmen istihdamı sağlanmıştır. İhtiyaç doğrultusunda bu alımlar artmıştır. Proje bünyesinde 4 bin 700 öğretmen İş Kanunu’na göre geçici süreli sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Bir kısmı MEB ve diğer kamu kurumlarına atanmalarından dolayı projede istihdam edilen öğretmen sayısı kademeli olarak azalmaktadır.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.