Sendika Temsilcisinin Özlük Hakları Nelerdir?

Sendika Temsilcisinin Özlük Hakları Nelerdir?
Sendika Temsilcisinin Özlük Haklarına İlişkin Açıklamalar

Sendika Temsilcisinin  Özlük  Haklarına İlişkin Açıklamalar

Soru: Sendika temsilcisi 4 saat izin hakkını farklı günlerde kullanabilir mi?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun "Sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi" başlıklı 18 .maddesi 5. fıkrasında; "Sendika şubeleri en az 400 üye ile kurulur. Sendika şubesi bulunmayan il ve ilçelerde il ve ilçe temsilciliği kurulabilir. İldeki üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikanın il temsilcisi ile ilçedeki üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikanın ilçe temsilcisi haftada dört saat izinli sayılır." hükümleri ile

"İşyeri sendika temsilcileri ve sendika işyeri temsilcileri" başlıklı 23 .maddesi 2. fıkrasında; "İşyeri sendika temsilcileri, işyerlerinde kamu görevlilerinin işveren veya işyeri ile ilgili sorunlarını dinlemek, ilgili yerlere iletmek ve kamu görevlileri ile işveren arasında iletişim sağlamak amacıyla işyerinden seçilir. İşyeri sendika temsilcileri bu görevlerini işyerinde, haftada dört saat olmak üzere yerine getirirler ve bu sürede izinli sayılırlar." hükümlerine istinaden sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcileri haftada dört saat izinli sayılmaktadırlar.

Sendikaların  il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izinleri hakkında, Devlet Personel Başkanlığı; Sendika il temsilcilerine verilecek söz konusu iznin, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde herhangi bir aksamaya veya gecikmeye neden olmayacak şekilde idarenin takdir edeceği zamanlarda (aynı gün veya ayrı ayrı günlerde) kullandırılması ve haftada dört saat izinli ifadesindeki saat ibaresinden de 60 dakikalık zaman diliminin anlaşılması gerektiğini bildirdi.

Bu görüş yazısına göre;

1- Haftada dört saat izin hakkı aynı gün veya ayrı ayrı günlerde kullanılabilecek.

2- Saat ibaresinden ise 60 dakikalık zaman dilimi anlaşılacak.

Soru: Sendika temsilcisi izin gününde ek ders alabilir mi?

Ek dersle ilgili esasların "Görevin fiilen yapılması" başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasına göre;

a) Ek dersle ilgili esasların 10. maddesi,

b) Ek dersle ilgili esasların 14. maddesi,

c) Ek dersle ilgili esasların ek 1. maddesi,

d) Ek dersle ilgili esasların 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumlara göre alan öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin, okul/kurum yöneticilerinin ve ek ders alan diğer personelin yarım günlük izinlerde ek dersleri kesilmeyeceğinden sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımlarında da ek ders ücretleri kesilmeyecektir.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın

"Görevin fiilen yapılması" başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasında yarım günlük ek dersin;

a) Ek dersle ilgili esasların 10. maddesi,

b) Ek dersle ilgili esasların 14. maddesi,

c) Ek dersle ilgili esasların ek 1. maddesi,

d) Ek dersle ilgili esasların 16 ncı maddesi ikinci fıkrası,

kapsamında açıkça ödeneceği belirtilmiştir.

Bu maddeler dışındaki maddelere istinaden ek ders ücreti alanlara sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımları karşılığında ek ders ödemesi yapılamaz.

Örneğin sınıf/branş öğretmeni olan sendika temsilcisi sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımlarında ek ders ücreti alamazken, rehber öğretmen ve okul/kurum yöneticisi alabilecektir.

Saygılarımla

Salih HAZIR

Eğitimci YAZAR

Kamubiz.com ÖZEL HABER

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum