Çalışma Bakanlığı emekliler için kolları sıvadı: Maaşlara 2.500 TL ek zam geliyor!

Çalışma Bakanlığı emekliler için kolları sıvadı: Maaşlara 2.500 TL ek zam geliyor!
Milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisi temmuz zammını bekliyor. Yenişafak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, emekli maaşları için çalışma başlattığını yazdı! Buna göre, en düşük emekli maaşına enflasyon farkı olarak 2500 TL ek zam ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde emekli maaşlarında taban aylık ve refah payı artışı için çalışmalara başlandığı bildirildi. Yenişafak Gazetesinden Uğur Duyan'ın haberine göre, temmuz ayında en düşük emekli maaşının enflasyon farkı kapsamında 10 bin TL bandının üstüne çıkartılarak 12 bin 500 TL olması öngörülüyor.

Bu çerçevede, maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılacak. Böylece maaşı düşük kalan vatandaşların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için taban aylık yüzde 25 oranında zamlanmış olacak. Gerekli yasal düzenlemenin Meclis Başkanlığı'na sunulması için temmuzun ilk haftasında altı aylık enflasyon farkının açıklanması beklenecek.

HAZİNE KARŞILIYOR

Maaş zamlarının, kök aylıklara yapılmasından kaynaklanan fark Hazine tarafından karşılanıyor. Böylece 2000 ve sonrasında emekli olan, 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişen kök aylık alan 7 milyon kişiye, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira ödenebilmesi için Hazine desteği sağlanıyor. Bu nedenle de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları arasında yürütülen görüşmelerin neticelenmesine odaklanıldı.

TABAN SINIR YÜKSELTİLECEK

Enflasyon farkı dışında maaşlarda artış yapılamayacağı ama en düşük emekli aylığının da 10 bin TL bandında tutulamayacağı konusunda mutabakata varıldığı öğrenildi. Ayrıca, 8 bin TL ve altında emekli kök aylığı olan vatandaşların zamdan yararlanabilmesi için taban maaş sınırının yükseltileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum